Hoşgeldiniz  

Tarhuncu Ahmet Paşa, Köprülü Mehmet Paşa ve Merzifonlu Mehmet Paşa!!!

admin | 25 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Tarhuncu Ahmet Paşa: Kösem Sultan’ın ölümünden sonra etkili bir sadrazam arayışına giren Turhan sultan, Tarhuncu Ahmet Paşa’yı bu göreve getirdi. Tarhuncu Ahmet Paşa, Osmanlı tarihinde ilk kez bir sonraki yılın tahmini bütçesini hazırlayarak maliyeyi düzeltti ve devletin her alanda yeniden düzenlemesini sağladı. Saray masraflarını kıstı. Ancak çıkarları zadelenen bazı devlet adamları komplosu sonucunda öldürüldü. Tarhuncu, Osmanlı tarihinde maliye alanında ilk ciddi ıslahatları yaptı.

images

Tarhuncunun öldürülmesinden sonra rüşvet ve kayırma yeninde arttı ve maliye bozuldu. Buna bağlı olarak sorunlar da yoğunlaşınca, yeniçeriler ayaklandı ve rüşvet alan devlet adamlarının ölüdürülmesini istediler. Sonuç olarak 30’dan fazla devlet adamı Sultan Ahmet Meydanı’nda Çınar ağaçlarına asıldı.

Köprülü Mehmet Paşa: Şartlı olarak göreve gelen ilk Osmanlı sadrazamıdır. Amaç uygun çalışma koşullarını oluşturmaktı.

Köprülü-Mehmed-Paşa-Resimleri4-300x245

Çanakkale’yi kuşatan Venedikliler bölgenden uzaklaştırıldı. Girit kuşatması için yardım gönderildi. Ordu ve donanmayı düzeltmeye çalıştı, rüşvet ve iltiması engelledi.

Erdal Bey’i Rakoçi ile Halep Valisi Abaza Hasan Paşa’nın çıkardığı ayaklanmalar, baskı ve şiddet yoluyla önlendi. Yine baskı ve şiddet yoluyla ıslahatlara devam edildi.

Fazıl Ahmet Paşa: Askeri ve amil alanda yenilikler yaptı. İstanbul Çemberlitaş’ta bir kütüphane kurdurdu. Önemli günlerde saraya ve devlet adamlarına hediye verilmesini yasakladı. Ulemanın yetkilerini kısmaya çalıştı. Ayaklanmaların bastırılması ve ıslahatların gerçekleştirilmesi yine baskı ve şiddet yoluyla oldu.

koprulu-fazil-ahmet-pasa

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Osmanlı devletini yeniden eski gücüne kavuşturmak ve sürekli sorun olan Avusturya meselesini halletmek amacıyla Viyana’yı kuşattı, ancak başarılı olamadı. II. Viyana bozgunu sonucunda; Avusturya, Lehistan, Venedik, Malta ve Rusya arasında kutsal ittifak adıyla bir bağlaşma kuruldu. Amaçları Osmanlı Devleti’ni Avrupa’dan tamamen atmaktı. Osmanlı Devleti, topraklarını kaybederek geri çekilmeye başladı. Merzifonlunun idam edilmesi ile geri çekiliş bozguna dönüştü.

b9dc8e2b91a547cd44ef110d54e454dc_big_r

Avusturya’daki Osmanlı ilerlemesi Viyana yenilgisinden sonra son buldu. Viyana Osmanlıların Avrupa’da dayandığı son nokta idi. Bu yenilgi Osmanlıların Sakarya savaşına kadar sürecek olan Avrupalılar karşısında geri çekilişinin başlangıcı oldu.

Bozgun devam ederken IV. Mehmet askeri bir isyan sonucu tahttan indirilerek yerine II. Süleyman getirildi. II. Süleyman’ın hükümdarlığı çok kısa sürdü, ondan sonra yerine II. Ahmet getirildi. Zayıf kişiliği yüzünden yönetim tamamen saray ağalarının eline geçti. O da 4 yıllık bir hükümdarlık döneminden sonra ölünce başa II. Mustafa geçti.

1990 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım