Hoşgeldiniz  

Suyun Hayatımızdaki Yeri Nedir? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

admin | 25 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel, Sağlık

Suyun Hayatımızdaki Yeri Nedir? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su yaşamımızın en önemli parçalarından biridir. Su içmememiz halinde vücudumuzda kalıcı hasarlar meydana gelmektedir. Bu nedenle su içme alışkanlığı edinmeliyiz. Böylece vücudumuz açısından daha sağlıklı daha kaliteli bir yaşam sürmüş oluruz.

Suyun vücuttaki oranlarına baktığımızda yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %60’ını, kadında %50’sini oluşturur. Yeni doğan bir bebekte ise %70-75’i oluşturur. İnsan beyninin %95’ni ve akciğerlerin %90’ını da sudan oluşur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremez.  Vücut sıvısının %2 oranında azalması bile yorgunluk, yakın hafızada bozulma, dikkat toplama ve yapılan işe odaklanmada güçlüklere ve vücut sıvısının azalmasına neden olur.

Suyun faydalarına kısaca değinecek olursak; Vücuttaki hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Böbreklerin toksin maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur, Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut vücut izolasyonunu sağlar. Yeteri kadar tüketildiğinde cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar. Tükürük ve mide salgısında bulunarak besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur. Su emziren kadınlarda süt üretimini arttırır. Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Böylece zinde ve dinç kalmamıza yardımcı olur. Eklemlerin kayganlığını arttırır. Su tüketimi azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artar ve kilo alımı gerçekleşir.

Suyun içerisinde bulunan minareller sayesinde vücudumuzdaki mineral eksikliğini gidermiş oluruz. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, flor, iyot ve diğer eser elementlerin bir kısmını içtiğimiz sulardan sağlarız.

1585 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım