Hoşgeldiniz  

Suyun Ayrıştırılması Nasıl ve Kim Tarafından Yapıldı?

admin | 09 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Volta’nın elektrikli pil buluşu 20 Mart 1800’de yayımlandı. Yedi hafta içinde de çalıştırılmaya başlandı. 2 Mayısta İngiliz Kimyager William Nicholson da (1753-1815) kendi başına bir pil daha yaptı ve hafifçe asitlendirilmiş sudan bir elektrik akımı geçirdi.

Suda hidrojen ve oksijen kabarcıkları oluştu. Su elektrolizlenmiş ve oluşumu
sırasında birleşen hidrojene ve oksijene ayrılmıştı. Daha önceleri Volta, tuzlu suda bakırla çinko arasında gerçekleşen kimyasal reaksiyonun bir elektrik akımı yaratabileceğini göstermişti. Nicholson ise bunun tersinin de geçerli olduğunu, yani elektrik akımının bir kimyasal reaksiyon doğurabileceğini gösterdi.

Aynı yıl, sonraları Alman Fizikçi johann Wilhelm Ritter (1776- 1810), elektrolizlenen suda oluşan gazların iki telden yukarı doğru çıkmasını ve ayrı kaplarda kabarcıklanmasını sağladı. Bir kapta hidrojen toplandı ve diğerinde de oksijen. Hidrojenin hacmi oksijenin hacminin
tam iki katıydı.

Ritter aynı zamanda bir bakır sülfat çözeltisinden elektrik akımı geçirdi ve bakır negatif elektrotla görüldü. (Bu, çözeltiye daldırılmış olan iki metal çubuktan biriydi, diğeri ise pozitif elektrottu.) Bu, elektroliz usulüyle kaplanmanın başlangıcıydı.

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım