Hoşgeldiniz  

Su Kirliliği Ne Demektir? Gelecek Dönemlerde Bizi Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

admin | 04 Ocak 2015 | Bilim, Eğitim, Genel

Bir sudaki canlı hayatın değişmesine yani aquatik hayatı etkileyecek düzeyde kirleticiler içermesine o suyun kirlenmesi denir. Kirli suyu kullanım amacına uygun olmayan su diye tarif etmek mümkündür. Örneğin içmek için uygun olmayan bir su sulama için uygun olabilir.

Su kirliliği, küresel olarak büyük bir sorun olduğu gibi, birçok ölüm ve salgın hastalık olaylarının nedeni olarak görülmektedir.  Günde 14,000 insan doğrudan veya dolaylı olarak su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sonucunda yaşamını yitirmektedir. Buna ek olarak gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde görülen akut sorunların yanında, bu kirliliğin azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bugün dünyada yüzde olarak en çok kirli su havzasına sahip olan ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Son zamanlarda yapılan ulusal bir araştırmada bu ülkedeki nehir havzalarının yüzde kırk beşi, göl havzalarının yüzde kırk yedisi, liman ve haliçlerin yüzde otuz ikisi kirlenmiş durumdadır.

Su kirliliği kavramı, genel olarak insanların neden olduğu etkenlerden dolayı oluşan kirliliği tanımlamak için kullanılır. Ancak kimi zamanlarda bazı canlı türlerindeki bozulan dengeler sonucunda da diğer canlılarca su kirliliği oluşabilmektedir. Doğal yoldan oluşan su kirliliğinin nedenleri arasında yanardağlar, aşırı alg üremesi, rüzgarlar ve depremler yer almaktadır. Bunların dışında su kirliliği sınıflandırmalarında farklı ölçütler ve farklı kirlilik çeşitleri bulunmaktadır.

Su kirleticileri çok çeşitlidir. Bunları ayrı ayrı incelemek yerine  9 kategoriye ayırarak inceleyeceğiz.

1)      Organik Kirleticiler
2)      Salgın hastalıklara neden olan kirleticiler (mikroorganizmalar)
3)      Bitkilerin anormal büyümesine ve çoğalmasına neden olan kirleticiler
4)      Petrol kökenli kirleticiler
5)      Sentetik organik kirleticiler
6)      İnorganik kirleticiler
7)      Sediment kökenli kirleticiler
8)      Radyoaktif kirleticiler
9)      Atık ısının meydana getirdiği kirlenmeler

1830 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım