Hoşgeldiniz  

Stimülin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 30 Nisan 2016 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel, Sağlık

Hipofiz hormonunun salgılanmasını uzaktan uyaran hormondur. Stimulinin kendine özgü doğrudan hormon etkisi yoktur, görevi, öbür iç salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Hipofiz, hormon dengesinin korunması görevini üstlenir. Bu işlevini birçok iç salgı bezinin çalışmasını uyarmak ya da sürdürmekle görevli özel maddeleri salgılayarak gerçekleştirir. Örneğin böbreküstü bezinin özellikle kabuk bölümü ACTH ya da kortikostimulin ile uyarılır. Cinsellik bezleri de gonadotrop hormonlar olarak adlandırılan stimulinlerle uyarılırlar: Folikül uyarıcı hormon, yumurtalıktaki De Graaf foliküllerinin büyüme ve olgunlaşmasını sağlar. Lüteinleştirici hormon kadında yumurtacığın serbestleşmesini ve sarı cismin oluşmasını, her iki cinsten de progesteron salgılanmasını sağlar. Prolaktin ise değişik hormonlara etki ederek meme bezinin gelişmesine ve süt salgılanmasına yol açar. Böbreküstü bezinin öz bölümü yada paratiroyit bezleri gibi bazı bezlerin bilinen stimülinleri yoktur, bu bizlerin hormonlarının kandaki düzeyleri bezlerin salgı yapmasını doğrudan denetler, büyük bir olasılıkla bu doğrudan denetim yüzünden hipofizin olaya katılması gereksiz kalır.

img_slider_4445_Biology4

Bir stimülin, hedef bir bezden salgı yapımını uyarır, bir başka deyişle kan yoluyla salgı yapan dokuya ulaşır ve hormon yapımını uyarır ya da beziçi yedekleri serbestleştirir. Stimülin tarafından salgılanması sağlanan hormonun kandaki düzeyi artar. Hormonun bir bölümü bir yandan etkisi altındaki duyarlı organ ya da dokulara ulaşırken, kullanılmayan bir bölümü de hipofize ulaşır. Hipofizin salgı yapan hücreleri düzeyinde kullanılmayan artık hormon bulunması, stimülinlerin yapımını durdurur ve dolayısıyla da ilgili hormon salgılanması kesilir. Biyonik uzmanları tarafından iyi bilinen bu denetim mekanizması gereği etki ya da geri denetim olarak adlandırılır. Stimülinlerin iç salgı denetimindeki işlevleri kökeni merkezi sinir sisteminde yer alan bir düzenleyici sistemle bütünlenir.

lys-biyoloji-taktikleri-1

933 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım