Hoşgeldiniz  

Steve Jobs’un Başarısının Ardındaki 7 Sır Nedir?

admin | 07 Haziran 2014 | Eğitim, Genel

Steve Jobs’un Başarısının Ardındaki 7 Sır Nedir?

Araştırmacı Carmine Gallo, Steve Jobs’un hayatını incelerken başarısının ardındaki sırrı 7 maddeyle özetlemiştir.

Yaptığınız İşi Sevin: Yaratıcılık tutku olmadan yapılamaz. Steve Jobs insanların potansiyellerini ortaya çıkartmak için araçlar yapma konusunda tutkuluydu. Siz de kalbinize nereye gitmeniz gerektiği konusunda sorular sormalısınız.

Evrende Bir İz Bırakın:  Vizyon insanı hedefe götürür. Steve Jobs’un ortağı Steve Wozniak bilgisayarları küçük büyük herkesin ve her durumda kullanabileceği bir nesne yapmak istiyordu. Jobs, ekibinin büyük resmi görmesini sağlayarak bu rüyayı gerçekleştirdi.

Yaracılık Noktaları Birleştirmektir: Jobs değişik deneyimleri en iyi fikirlerini oluşturmak için kullanan biriydi. Farklı deneyimlerin sonuçlarını birleştirilmesiyle başka insanların göremediği sonuçların görülebileceğini düşünürdü. Beyni alışık olduğu deneyimlerin dışında yaşamaya zorlayın.

1.000 Kere Hayır Deyin: Jobs zamanında “inevasyon 1.000 şeye hayır diyerek oluşur.” Demişti. İPhone konseptini yeri geldiğinde hayır diyerek, basitliği seçerek yarattı. Apple yeni ürünü için açık ve temiz bir imaj oluşturur. Siz de zamanı ve yeri geldiğinde hayır deyin.

İnanılmaz Müthiş Deneyimler Yaratın: Jobs ürünlerini oluştururken rakiplerinin yaptıklarını kendine örnek almadı. Aksine bir ürünün getireceği deneyimin nasıl yaşanacağını tasarladı. Her seferinde her müşteri için farklı ve yaşanarak anlaşılacak müthiş deneyimler oluşturmaya çalıştı.

Mesaja Hükmedin: Sunum becerilerini yıllarca geliştiren Steve Jobs harika fikirlerini başkalarına empoze ederek ürünlerin ve hizmetlerin başarılı olmasını sağlamıştır. Siz de hikayelerinizi başkalarına aşılama yollarını iyi değerlendirerek anlatın.

Ürün Değil, Rüya Satın: Steve Jobs 2001 yılında ilk Apple mağazasını açtığında bilgisayar satmaktan ziyade insanların hayatını zenginleştirmek ve kolaylaştırmak için açmıştı. İnsanlar kendileri ile ilgilenirler ve onların amaçlarına hizmet eden ürünler alırlar. Ürün satmaya değil, insanların hayallerine odaklanın.

944 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım