Hoşgeldiniz  

Stetoskop Kim Tarafından Nasıl Bulundu?

admin | 28 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Tıp

Tarihler 1816 gösterdiğinde modern tıbbın ilk günlerinde teşhis yöntemleri sınırlıydı. Bilgi edinmenin açık bir yolu kulağı göğüs kafesine yerleştirmek
ve kalp atışlarının sesinin dinlemekti. 1816’da Fransız Doktor ReneTheophile-Hyacinthe Laennec (1781-1826) kalp rahatsızlığı olan tombul genç bir kadının kalp atışlarını dinleme zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı. Kalbi göğüslerin üstünden işitmeye çalışmanın etkisiz kaldığını hissetti; daha iyi duymak için göğüsleri kaldırmak veya ayırmak ise çeşitli sorunlara neden olabilirdi.

Böylece değişik bir çözüm yolu üretti, bir defteri silindir şeklinde büktü ve bir ucunu kadının göğüslerinin arasına, diğerini de kulağına getirdi. Kalp sesinin, kulağını direkt olarak göğüs kemiğinin üzerine yerleştirdiğinde duyacağı sesten daha yüksek olduğunu görünce memnun oldu. Bu nedenle kalp atışını dinleme amacıyla tahtadan silindirler hazırladı ve stetoskopu icat etti (Yunanca “göğsü görmek” anlamındaki sözcüklerden). Sürekli olarak geliştirilen stetoskop tıp mesleğinin öylesine temel bir yardımcısı oldu ki stetoskoplu tıp öğrencileri ve doktorlar için vazgeçilmez bir alet haline geldi.

179 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım