Hoşgeldiniz  

Steroyit Nedir? Ne İşe Yarar?

admin | 30 Nisan 2016 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel, Sağlık

Sterol çekirdeğinden türemiş cisimlere steroyitler denir. Hormon steroyitleri ya da steroyit hormonlar, adlarını sterol adıyla bilinen polisiklik alkollerden türemiş kimyasal yapılarından alırlar.

Sterollerin kimyasal yapısında bir fenantren çekirdeği C17’den hareketle az ya da birden çok alkol işlevi yer alır. Bütün alkollerde olduğu gibi steroller de yağ asitleri ile birleşerek doğal lipitleri yani steritleri oluşturabilirler. Doğal lipitlerin türevleri de safra asitleri sözgelimi kolik asit ve steroyit hormonlar gibi çok önemli biyokimyasal bileşikleri meydana getirebilirler. Bu esterlenmiş sterollerin yanı sıra bedende kolesteroller de vardır.

hipotalamus-300x225

Üç sterol ailesi, yani androstan, pregnan ve östran, üç yapısal steroyit hormonlar grubunun kökeninde yer alır. Steroyit hormonlarsa salgı ve işlev düzeyinde iki kökenden kaynaklanırlar; Üreme bezleri ve böbreküstü bezleri.

Androstan türevleri genellikle 3α düzeyinde 3β düzeyinde bir keton işlevi taşırlar, bu nedenle de 17 ketosteroyitler olarak adlandırılmışlardır. Bunlar özellikle testosteron, androstenedion, epiandrosteron ve etiokolanolon sayılabilir. Böbreküstü bezi kabuğundan çıkan cinsellik hormonları, androston çekirdeğinden hareketle oluşmuşlardır; bunlar andrenosteron, androstenedion ve dehidroepiandrosterondur.

idrarda-kreatinin

Pregnan türevleri genellikle 20 ve 3 düzeyinde bir alkol ya da bir keton işlevi taşırlar ve 2 alt gruba ayrılırlar. Birinci alt grupta, sarı cisim yani yalnızca kadınlarda bulunan progesteron ve fizyolojik yönden az etkili olan türevleri ve eten hormonlar yer alır. İkinci alt grupta, böbreküstü bezi kabuğundan salgılanan hormonlar bulunur; bu hormonlar 21 düzeyinde bir alkol işlevi taşırlar ve başlıcaları kortikosteron, kortizol, aldosterondur; bunların türevleri de hormon etkinliğine sahiptirler.

Öztran türevleri genellikle 3 düzeyinde bir fenol işlevi taşırlar, bu nedenle de fenolsteroyitler olarak adlandırılırlar. Dişiden östrojen hormanlarını, yani östradiyol ve östronu oluştururlar.

967 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım