30 Nisan 2016

Sterilizasyon Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sterilizasyon Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Biyokimyasal kullanıma ayrılmış bir ortamın mikroplarının, zehirlerinin yok edilmesini sağlar. Katı, sıvı ya da gaz halindeki her türlü madde içerdikleri hastalık yapıcı ya da zararsız mikroorganizmaların yok edilmesi için steril kılınır. Sterilizasyon işlemi, steril hale getirilen maddenin her zaman fiziksel ve kimyasal temizliğini sağlamaz. Morötesi ışınlarla steril kılınan su, çözünmüş halde maden tuzları, hava ve organik artıklar içerebilir ama içinde artık hiçbir mikroorganizma kalmamıştır.

19774

Sıvılar için oksijenli su gibi bazı sıvaların ve bazı eriyiklerin sterilizasyonuna gerek yoktur, çünkü bunların kendileri özel olarak mikroptan arındırıcı maddelerdir. Bütün sıvılar arasında strilizasyona en çok uğratılan, doğal sudur. Su beslenmede ya da cerrahi girişimlerde kullanımına göre birçok sterilizasyon işleminden geçirilir. Bu işlemler arasında bazı kimyasal ürünlerin bazı fiziksel etkenlerin kullanımı ya da filtreden geçirme sayılabilir.

Beslenmede kullanılan sular, genellikle hipokloritler morötesi ışınlar, ozon, ısı yani suyun kaynama derecesinde 20 dakika tutulması aracılığıyla ya da Chamberland türü bir filtreden geçirilerek steril hale getirilir. Büyük miktarlardaki su için en kolay ve en ucuz sterilizasyon yolu Javel suyu ile arıtmadır. Az miktardaki su içinse uzun süreli kaynatma ya da filtreden geçirme yöntemine başvurulabilir.

ster4

Cerrahi girişimlerde kullanılan su önce filtreden geçirilir daha sonra içine litreye 7-8 gr düşecek biçimde mutfak tuzu konur, 20 dk kaynatılır, 15 dk ara verildikten sonra 20 dk ikinci bir kaynatmaya tutulur. Sterilizasyonu en iyi olan su, en az 120 C’ta damıtılmış yeni hazırlanmış, hava cisimlerden gelebilecek her türlü kirlenmeye karşı korunmuş damıtık sudur. Bu damıtık su ve 130-150 C’a kadar birçok kez kaynatılmış olan su, tam anlamıyla steril kılınmış sular olarak kabul edilirler. Öbür sterilizasyon yöntemlerinde su mikrop taşımasa da en azından zehirleri, ptomainleri yani alkaloyitler, organizma artıklarını ya da ilerde mayalanmaya yol açabilecek veya zararlı olabilecek istenmeyen maddeleri içerebilir.

Katı Maddeler: özellikle cerrahi alanında, bazı katı malzemenin sterilizasyonu yapılır. Bunlar arasında cerrahi aletleri, pansuman malzemeleri; bandajlar, pamuklar, bağlar, bazı pudralar vs vardır. Söz konusu aletlerin sterilizasyonunda şu yöntemlerden yararlanılır;

D7C_1545

Yakma: erimeyen ve ısıdan zarar görmeyen aletler alevden geçirilir.

Nemli ısı: steril kılınacak aletler, filtreden geçirilmiş ve içine tuz yani klorür hidrojenli karbonat, sodyum borat eklenmiş ayrıca uzun süreli kaynamaya tutulmuş suyun içine atılır.

Kuru ısı: bir otoklovda elde edilen kuru su buharı cerrahi aletleri ya da pansuman malzemesini sterilizasyon kutusu içinde steril hale getirir.

Bazı mikroptan arındırıcılar: steril kılınacak aletler 1 saat süreyle formol buharına tutulur. Formol yerine trioksimetilen tozu kullanılabilir, bu toz 50 C dolayında bol miktarda buhar çıkarır, bu buhara 1 saat tutulan aletler steril kılınmış olur.

Gazlar da ise; günümüzde artık ameliyat salonlarının sterilizasyonuna dikkat edilir. Bunun için de ameliyat odasına gelen hava, önce toz filtrelerinden daha sonra mikroptan arındırıcı filtrelerden ve ozonlayıcılardan geçirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.