Hoşgeldiniz  

Stafilokok Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

admin | 24 Nisan 2016 | Biyoloji, Genel, Sağlık

Yuvarlak biçimli ve mikroskopta üzüm salkmına benzer kümeler halinde görülen bakterilere denir. Çok sayıda stafilokok çedişi vardır, ancak bunlardan yalnızca yaldızlı stafilokok hastalık yapıcı özelliğe sahiptir. Yaldızlı stafilokok çok yaygın bir mikroptur. Sağlıklı kişilerin %30 ile %50 sinde eller üstünde, bağırsaklarda, burun ve boğazda bulunabilir. Normal süt çocuğunun dışkısında da yaldızlı stafilokok bulunabilir. Doğrudan mikroskop incelemesiyle kolaylıkla ortaya konabilir, ayrıca üretilmesi de kolaydır.

nocanvas_impetigo

Yaldızlı stafilokok, kendine özgü olan ve yaldızlı adını almasına yol açan altın sarısı renkte bir pigment salgılar. Gene kendine özgü bazı biyokimyasal tepkimeler gösterir; sözgelimi oksalatlı plazmayı pıhtılaştırır, özel bir ortamda mannit ya da mannitolü yıkar. Yaldızlı stafilokok, çkmak hastalığı, sivilce, apse, kan çıbanı, şirpençe, dolama, bağdokusu iltihabı vs birçok deri hastalığına neden olur.

yuzde-cikan-yaralar-3206 (1)

Bu enfeksiyonlar ağır kan iltihaplanmaları, kemik iltihaplanmaları ya da iç organ iltihaplanmaları için bir giriş kapısı oluşturur. Bu hastalıklar ivegen ya da süregen bir evrim gösterebilirler. Bazen stafilokokların yol açtığı ciddi besin zehirlenmeleri gözlenir. Bu zehirlenmelere, mikrop bulaşmış besinlerin, sözgelimi pastalar, salam, pastırma gibi çiğ ya da pişmiş etler, balık konserveleri, süt ve süt ürünlerinin yenmesi neden olur. Zehirlenme, zehirli besinin alınmasından ortalama 2 saat sonra başlar. Kişi mide bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder, daha sonra kusar, karın ağrıları ve ishalden yakınır. Genellikle ateş yoktur, bu belirtiler birkaç saatte geriler.

nocanvas_gida-zehirlenmesi

Hastalık yapıcı streptokokların çoğunluğu, penisilini yıkan ve penisilinaz olarak adlandırılan bir enzim salgılar, bu nedenle normal penisilinlere ve ağızdan alınan yapay pelisilinlere duyarlı değildirler. Buna karşılık, yarı yapay penisilinler ve sefalosporinler ya da oligasakaritler gibi bazı anlitibiyotikler, stafilokoklar üstünde etkilidirler. Ama antibiyotiklere karşı duyarlılığın bir stafilokok grubundan öbürüne değişmesi nedeniyle bir stafilokok hastalığında kesin tedaviyi uygulayabilmek amacıyla bir antibiyotik çizelgesi yapılarak bu duyarlılığın önceden belirlenmesi gerekir.

2260 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım