Hoşgeldiniz  

Sprey tüpü nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 19 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Sprey tüpü tenekeden yapılmış bir sprey kutusudur. Üstündeki düğmeye bastığınızda içindeki sıvı, sprey veya köpük olarak dışarı çıkar. Sprey tüpü 1926 yılında Norveç’li  Eric Rotheim tarafından icat edildi.

Eric Rotheim, kayak takımlarının altına hızlıca uygulayabileceği bir cila tabakası arayışındaydı. Atölyesinde deneyler yaptı ve sonunda sprey tüpünü icat etti. 1927 yılında icadının patentini almaya karar verdi. Alf Bjerke isimli bir başka Norveç’li 1930 yılında sprey tüplerini satan ilk kişi oldu. Sprey tüpleri 1940’lı ve 1950’li yıllarda çok popüler oldu. Bu tüpler günümüzde ise deodorant, saç spreyi, boya, yemeklik yağ ve hatta krema gibi  pek çok üründe kullanılıyor.

Sprey tüpleri itici gaz olarak adlandırılan bir madde sayesinde çalışır. Bu madde basınç altında küpe doldurulur ve boya gibi başka sıvılarla karışır. Tüpün başındaki düğmeye bastığınızda itici madde tüpün içindeki ince borudan diğer sıvının zerrecikleri ile birlikte dışarı püskürtülür.

1970’li yıllara kadar püskürtücü olarak kloroflorokarbon (CFC) adlı bir grup madde itici gaz olarak kullanılıyordu. CFC’ler çevreye zararlı ve günümüzde çoğu ülkede yasak. Günümüzde daha güvenli itici gazlar kullanılıyor ve hatta itici gaz içermeyen pompalı spreyler yaygınlık kazanmaya başladı.

Avustralya’da yanık uzmanı Dr fiyona Wood, bir hastanın kendi derisini kullanarak onun için yanık spreyi icat etti. Bu püskürtme deri çok ciddi yanıkları olan insanları tedavi etmede kullanılıyor.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

238 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım