Hoşgeldiniz  

Spor Nedir? Biyolojide Nasıl Bir Öneme Sahiptir?

admin | 16 Ocak 2016 | Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Döllenme koşulu olmadan, doğrudan doğruya çimlenme yönteme ile üreyen, üreme hücresidir. Bütün bitkiler spor oluşturabilirler ama hayvanlar da spor oluşumuna sadece bazı birhücrelilerde rastlanır.

3551_m2

Sporlar birbirinden farklılık gösterir. Bunları öncelikle kökenlerine göre ayırt etmek gerekir. Gerçekten de bir bölümünü normal bitkisel bir hücreden, ya bu hücrenin tümüyle değişmesi ya da bir ana hücreden benzer iki yavru hücrenin oluşmasına yol açan bir mitoz bölünmesi sonucunda meydana gelir. Bazılarıysa bir ana hücreden, kromozom sayısısının ikiye bölündüğü bir mayoz bölünmeyle oluşur. Böyle bir bölünme ana hücreden genetik olarak farklı hücrelerin ortaya çıkmasına yol açar, bu bakımdan mayoz bölünme sonucu oluşan spor, meydan geldiği hücrenin özelliklerinden farklı genetik özelliklere sahip olan yumurtaya benzer. Zaten, mayoz bölünmeyle meydana gelen sporlar ve yumurtalar bitkilerin biyolojik çevrimini oluşturan başlıca öğelerdir.

1_100

Bazı sporların genetik işlevi çok önemlidir ama sporların genelde belirgin biçimde uyabildikleri başka işlevleri oluşduğu da kolaylıkla görülür. Öncelikle çoğalmayı ve çevreye yayılmayı sağlarlar. Su yosunlarında ve mantarlarda, sporlar ya biçimlerini değiştirerek ya da bir kamçı yardımıyla hareket edebilirler. Ayrıca sporlar işlev yapmadan canlı kalma yeteneğine de sahitirler.

fft20mf443574

Sporlar özellikle kalın, geçirimsiz, sindirimi güç çeperleri sayesinde ya da sitoplazmalarının özel bir durumu sayesinde büyük bir direnç yeteneği gösterebilirler. Damarlı bitkilerde dirneçlilik, flüorhidrik aside karşı bile dirençli bir bileşik olan sporopoleni maddesinin çeperde birikimi sayesinde meydana gelir. Bu tür işlevler yalnızca sporlara özgü değlidir, yumurtalar ya da fideler de aynı uyum yeteneğine sahiptir.

747ee2eda85afd3e18c9b0447e1bb571

Spor oluşurken; sporları oluşturan hücrelere sporosist denir. Sporlar bu sporositlerin içinde oluşurlar ve sonra açılma ya da yırtılma yoluyla serbest hale geçerler, bu durumda içoluşlu bir sporlanma söz konusudur. Gelişmiş yapılı bitkilerde, sporlar sporosistin tomurcuklanmasıyla oluşur. Bu dışoluşlu sporlanma çok sayıda sporun ortaya çıkmasına yol açar.

2016 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım