Hoşgeldiniz  

Spartacus Kimdir? Tarihteki Önemi Nedir?

admin | 16 Ocak 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Dünyadan, Genel, Tarih

Trakya’da doğmuş ve MÖ 71 yılında Lucania ölmüş, Roma’ya karşı ayaklanan kölelerin lideridir. Trakya kökenli olduğu, özgür doğduğu, Roma ordusunda askerlik yaptığı, askerden kaçınca da yakalanıp köle olarak satıldığı bilinmektedir. Daha sonra MÖ 85 yıllarda Roma’da Capua’da gladyatör olarak ortaya çıktı.

0d96ee3cd2c3bf297e9a56c84756b310_1310151455

İtalya’nın güneyinde, Romalı senatörlerin topraklarında şiddete gören köleler, daha önce de birçok kez başkaldırmışlar ve bu başkaldırılara katılan kölelerin sayıları on binleri bulumuştu. Bütün bu ayaklanmalar bastırılmış ama başkaldırı düşüncesi her yerde yerleşik bir hal almıştı. Zaferle sonuçlanan savaşlardan sonra esir alınan ve bu geniş topraklara yerleştirilen yabancılar başkaldırıyı kışkırtıyorlardı.

1305941275_c6884060c0

MÖ 73 yıllarında Cupua’da Spartacus, hepsi de gladyatör olan arkadaşlarını kaçmaya ve başkaldırmaya teşvik etti. Spartacus ile birlikte kaçan yetmiş üç kişi soyluların villalarını yağmaladı ve silahlar edinerek Vezüv’ün yamaçlarına çekildi. Praetor Galeber ve ayaklanmayı bastırmakla görevli 3000 askerine karşın binlerce köle ilk başkaldıranlara katıldılar. Kısa bir süre sonra da bütün Campania halkı ayaklandı.

viewimage

Spartacus; sonbaharda Roma birliklerine karşı kazandığı zaferden sonra yönetimindeki 40000 kişiyle birlikte kuzeye yani Alplere doğru ilerleyerek özgürlüğe kavuşmayı amaçlıyordu. 72 yazında kendisini yenmek için gönderilen iki konsülü bozguna uğrattıktan sonra kurtuluş göcünü başlattı.

Po ovasına gelen Spartacus, düzenli bir orduya karşı savaşmaktan çekinerek geriye doğru ani bir dönüş yaptı ve güneye yöneldi. Roma’da iktidarları ve mülkleri tehlikeye düşen toprak sabihi soyluların paniğe kapıldıkları bir sırada Senato, yeni bir bastırma hareketi düzenledi ve proetor Crassus tam yetki verdiler.

spartacus

50000 kişilik bir ordunun önderi olarak saldıraya geçen Crassus, aylar süren sonuç getirmeyen çatışmalardan ve yıpratma savaşlarından sonra Mart 71 de köleleri yendi. Spartacus de bu son savaşta öldü.

993 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım