Hoşgeldiniz  

Soyuz Uzay Gemileri Kim Tarafından ve Ne İçin Yaptırılmıştır?

admin | 16 Ocak 2016 | Bilim, Genel, Teknoloji, Ülkeler

Dünya çevresinde yörüngeye oturtulmuş olan ve bir yörünge istasyonuna ya da başka araçlara kenetleneme amacı taşıyan Sovyet uzay gemilerine Soyuz denir.

soyuz-19__1

1967 yılında Vostok ve Voskod programlarının yerine alan Soyuz programı, Sovyet atronotiğinin en önemli çalışmalarındanr birini oluşturdu. Amaç kozmonotların uzay içindeki yaşamlarıyla ilgili olarak örneğin uçuş süreleri, uzayda buluşma, uzay platformlarının yapılması vs gibi SSCB’nin, ABD karşısında geçikmesini önlemekti. Bu program ABD’nin Gemini programına bir yanıt olarak oluşturuldu.

Soyuz_2

Soyut programı yalnızca dünyanın çevresinde ilk yörünge istasyonunun kurulmasını değil, aynı zamanda özellikle Rus Revrimi’nin 50. Yıldönümü için düzenlenen şenlikleri güçlendirebilecek nitelik taşıyan, Ay üstünden ilk uçuşu gerçekleştirmeyi amaçlıyordu. Soyuz programı sırasında art arda meydana gelen çok kötü kazalar bu programı tamamlanmasını engelledi. Siyasi ve iktisadi koşullar SSCB’nin uzay çalışmlarını yavaşlattı. Böylece, Soyuz programı bilimsel başarısına karşın Apollo programının iki ABD’linin Ay’a inişleriyle kazandığı başarıyı engelleyemedi.

1022_soyuz

Soyuz serisinin ilk uçuşu Nisan 1967 yılında oldu. Soyuz 1, uzaya gönderilen gemilerin en büyüğü ve en karmaşığıydı. Ama pilot, ilk dolanımından başlayarak güçlüklerle karşılaştı, inmeye çalışırken paraşütü parçalandığından yere çakıldı. Böylelikle Komarv uzayın ilk kurbanı oldu. Buna karşın, Soyuz 3, astronot Beregovoy insansız olan Soyuz 2 ile buluşmayı gerçekleştirdi. Otomatik sistemler, radarlı araştırmalar evresinde, iki uzay gemisini birbirine 200 metreye kadar yaklaşıtrmakta kullanıldı. Daha fazla yaklaşmayla son manevralar elle denetim yoluyla sağlandı.

soyuz-tma-09m__1

SSCB ilk gerçek uzay buluşması 1969 yılında oldu. İki uzay aracı elle denetim yoluyla kenetlendi. Hatalov’un yönettiği Soyuz 4, kalkışından 24 saat sonra Soyuz 5 içindeki üç kozmonotla hareket etti. Bu kozmonotlar iki uzya gemisini, artık tek bir mekanik elektrik ve radyotelefonik bütün oluşturacak biçimde kenetlemeyi başardılar. Krunov ve Eliseyev gemiden ayrılıp uzayda dolaştılar ve yeniden dünyaya dönmek için Soyuz 4’e geçtiler. Valinov ise Soyuz 5’te kaldı.

images (1)

Soyuz programının en şaşırtıcı aşaması Ekim 1969 yaşandı. Yedi kozmonotun yönettiği üç uzay gemisi Soyuz 6, 7 ve 8’in birlikte uçuşu. Görevleri sürekli bir uzay platformunun oluşturulmasını sağlamaktı. Kozmonotlar bu platformdan dünyaya gözlenmesi, bilimsel araştırma ve gözlem etkinliklerini sürekli olarak sürdürebilecekti. 1 Haziran 1970 yılında yörüngeye oturtulan Soyuz 9’un amacı uzayda uzun bir süre kalan insanların direncini ölçmekti.

images (2)

Uçuş 18 gün sürdü, uzay gemisi bu süre içinde yörüngesini 286 kez dolandı ve 12 milyon kilometre katetti. Soyuz programı 1971 yılında kadar sürdü. 19 Nisan 1971 yılında Salyut yörünge istasyonu fırlatıldı. 23 Nisan’da içindeki üç kozmonotla gönderilen Soyuz 10, istasyonla kenetlendi ama yük istifleme sistemindeki bazı güçlükler nedeniyle kozmonotlar, içine girmeden Solyut’tan ayrılmak ve dünyaya dönmek zorunda kaldılar. 6 Haziran’da Soyuz 11 üç kozmonotu içinde deney yapacakları yörünge istasyonuna girmeye başardılar ve burada 29 Hazirana kadar kalarak 358 dolanımı tamamladılar. 30 Haziranda inişin başlangıcı öngörülüdüğü gibi gerçekleşti ama atmosfere girişleri sırasında kozmonotlarla radyo bağlantısı kesildi. Üç kozmonot ölü olarak bulundu, kabinde ani bir basınç düşmesi sonucu bir sızma meydane gelmişti.

Separation_of_fairing_protection_Foton-M2_spacecraft_during_launch_medium

Daha sonra Soyuz-Salyut çalışmaları başarıyla sürdü. ABD Mart 1973’te toplam 171 gün kalmak üzere üç ekibin katıldığı Skylab 1’i yörüngeye oturttu. ABD ve SSCB Temmuz 1975’te çok büyük bir başarıyla uzayda bir buluşma gerçekleştirdiler. İki ekip de iki gün boyunca birlikte çalıştılar.

soyuz-tm___1

1980 yılında daha önce uçuş yapan 39 modelden sonra iyileştirilmiş biçimiyle Soyuz-T yapıldı. 1986 yılına kadar fırlatılan 15 Soyuz-T modelini 21 Mayıs 1986 yılında Soyuz’ların daha gelişmiş bir modeli olan Soyuz TM1’in, Mir uzay istasyonuna bağlandıktan sonra atmosfere bırakılması izlendi. 1987 yılında sonra birbiri ardına birçok Soyuz TM uzaya fırlatılıp, aralık 1990 yılında uzaya fırlatılan Soyuz TM-11’i uçuşuna, Sovyet kozmonotların yanı sıra bir de Japon gazeteci katıldı.

Kaynak: Gelişim Hachette

925 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım