Hoşgeldiniz  

Soyoluş Nedir? Bilimsel Açıdan Nasıl Kullanılır?

admin | 16 Ocak 2016 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Türlerin oluşum biçimini organizmaların günümüzde yaşayan canlıları oluşturmak üzere geçirdikleri evrimi inceleyen biyoloji birimidir. Bireylerin gelişimini inceleyen bilim dalına ise Bireyoluş denir.

SISTEMÁTICA

Evrimsel olarak ortaya konması paleontoloji belgelerine dayanır, bu nedenle de hiçbir zaman kesin değildir. Art arda sıralanan tortul tabakalarda aynı sistematik bütüne ait fosiller çıkarıldığından ve bu fosiller aralarında farklılık gösterdiğinden, bunların soyoluşunu tasarlama olanağı vardır. Soy zincirleri seyrek olarak çok kesindir; bununla birlikte kabukları önceleri düz ve kaygan olan daha sonra girintili çıkıntılı hale gelen Paludina gibi bazı karındanbacaklılarda bu evrim çok iyi izlenir. Sürüngenleri gerçek memelilere götüren de hemen hemen kesin bir soyoluşun iyi bir örneğidir. Az ya da çok kesinlikle ortaya konmuş soy zincirlerinin araştırılması evrimin değişik biçimlerinin ayırt edilmesine olanak verir.

07_05_sixchars_phylo

Evrimin tek bir yönde oluşması ortogenez olarak adlandırılır. Birbirinden farklı soylar orta bir atadan geliştikleri zaman ortogenez çok yönlü olur. Soyoluşu oldukça belirgin olan bir soyda, zincirin bir halkası eksik olduğunda bunu tasarlamak hemen hemen tam anlamıyla olanaklıdır. Sözgelimi, Pithecanthropus bulunmadan önce bu biçimde tanımlanmış ve adlandırılmıştır.

300px-Evolution_tree_of_life

Evrim konusunda özellikle değişimlerle ilgili olan modern çalışmalarla soyoluş sorunlarına kalıtım açısından yaklaşılmaktadır.

690 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım