Hoşgeldiniz  

Sosyalizm Nedir? Düşünce Sistemi Nelerden Oluşur?

admin | 01 Ocak 2016 | Felsefe, Genel

Özel mülkiyet kavramı yerine kolektif mülkiyet kavramını benimseyen böyelce toplumsal sınıfları ortadan kaldırmayı, toplumun örgütlenmesinde köklü bir reform yapmayı amaçlayan öğretidir.

Sosyalist hareket; büyük sanayinin gelişmesiyle birlikte 19 yüzyılın ikinci yarısında, kent alt tabakasının içinde doğdu. Temelleri, batılı ülkelerde, işçi örgütleri, çeşitli siyasal gruplar ve aydın çevreleri tarafından oluşturuldu. Birinci Dünya Savaşına kadar sosyalist düşüncelerin etkisi kurumların demokratikleştirilmesi, oy verme hakkının yaygınlaştırılması gibi sebeplerle birlikte ortaya çıktı.

WW2(FinlandSpr)

Bu görüş açısından sosyalizm, kapitalizm ve liberalizme karşı bir unsudur. Marx ile birlikte sosyalizmin en üst aşaması kabul edilen komünizmin kurucusu Engels, sosyalizm konusunda iki biçimi birbirinden ayırır. Ütopyacı sosyalizm ve bilimsel sosyalizm.

Ütopyacı sosyalizm: toplumun bütün iktisadi, felsefi ve toplumsal örgütlenmesi, eşitçi temeller üstünde bir girişimi kapsadığı düşünülür. Ütopyacı sosyalizmin kurucuları; Eflatun’un Devlet, Thomas More-Ütopya, Morelly, Mably, Diderot, vs.

Birçok düşünür eskiçağlardan beri toplumların eleştirisinden yola çıkarak, kendilerine göre daha değişik bir dünyanın temellerini kurmaya çalışmışlardı. Engels, bunların hepsinin aşırı iyi niyetle yanılgıya düşen, çözümlemelerinde yetersiz, önerilerinde kararsız kalan ütopyacı sosyalistler ya da reformcular olarak adlandırırdı.

Bilimsel sosyalizm ise Marks ve Engels tarafından hazırlanan, Lenin, Rosa Luxemburg, Gramsci, Troçki, Mao Dzı-dung vs tarafından tamamlanan bilimsel sosyalizmin, uluslar arası kapitalizmin kesin bir incelenmesinden kalkılarak oluşturulduğu ileri sürülür. Marx ve Engels, kapitalist toplumun nesnel çelişkileri olarak gördükleri olguların incelenmesinden kalkarak, bir süre sonra yeni insan toplumunun ortaya çıkacağını belirtmişlerdir.

2738726_original

Sosyalist toplum ile komünist toplum arasındaki ayrım; yurttaşlar sosyalist toplumda işlerinin toplumsal yararına göre, kominst toplumdaysa gereksinimlerine göre saptanmış bir karşılık alıyorlar. 20 yüzyılda bazısı komünist olarak SSCB, Doğu Bloğu Ülkeler, Küba Çin; bazıları da sosyalist olarak nitelendirilen İskandinav ülkeleri ve bazı üçüncü dünya ülkeleri gibi farklı modeller ortaya çıkmıştır.

Sosyalist ideoloji; sosyalistler ve komünistler için ortak bir düşünme biçimi ve bir ideal olma niteliğini taşıyorsa da sosyalizmi uygulamak için bir bölümü tarafından kullanılan yöntemlerin öbürlerinin yöntemlerinden önemli ölçüde farklı olduğu söylenebilir. 1917 yılında Rus Devrimi ile birlikte komünist parti adlandırılması yapılmıştır.

Kaynak: Gelişim Hachette

861 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım