Hoşgeldiniz  

Som Balığı Yani Somon Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 01 Ocak 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Alabalıkgiller ailesinden ve kemiklibalıklar takımından balık cinsidir. Alabalık ailesine bazı özellikleri çok benzemektedir. Örneğin çenelerinin yapısı oldukça eskidir. Etçil balık cinsindendir.

22

Som balığının üremesi; genedik tavırlarla tatlı sudan üremek için denize açılan yılanbalığının tersine, normal olarak bir deniz balığı olan som balığı üreme için doğmuş olduğu akarsulara doğru giderler. Yılanbalıklarının üreme alanları ise Meksika körfezi, Sargasso denizi, Avrasya ve Kuzey Afrika’dır.

Üremek için erkek ve dişi balıklar kimi kez çok açıklara gittikten sonra denizden çıkarak akarsulara giderler, bu suları yeniden katederler. Çayları ve daha sonra dağ derelerini aşarlar ve bu noktalarda ürerler. Bu balıklar çok büyük güçlükler ve sınırsız kayıplar verme pahasına selleri geçerler, yani içgüdüsel güçlerini ısrarla sürdürürler.

109326

Farklı zamanlarda yaşlarına göre ürerler. Kış som balıkları, akarsulara kışın, ekimden marta kadar göçer. Bunlar en yaşlı ve en büyük 8 ile 20 kg kadar ulaşır. Daha genç olanlar 5 ile 9 kgdur ve ilkbahar som balıklarının akarsulara geçişleri marttan mayısa kadar devam eder. Üçüncü kategori 2 ile 4 kgdur ve aralık ayında ürerler. Doğuşlarından yani yumurtadan çıkışlarından sonra yavrular üreme noktalarından biraz uzaklaşır ama belli bir süre bir çayda kalırlar. Aralarından bazılarının tatlı suda eşeysel olgunluğa erişebildiği küçük som balıkları denizden gelen eşleriyle ürerler.

Som balığı ürerken; tatlı suda eşeysel olgunluğa ulaşan dişi küçük som balıkları oldukça enderdir. Denizden üreme için gelen som balıkları, üreme yerine gelinceye kadar besin almazlar, bunların tersine, tatlı suda eşeysel olgunluğa erişenler o kadar yırtıcıdırlar ki yumurtlama yerlerinde önemli bir miktarda som balığı yumurtalarını tükedebilir. Som balıklarının çoğu, üremeden sonra ölür, istisnası tatlı suda eşeysel olgunluğa erişenler ölmezler. Deneysel çalışmalar, birçok kez üremiş olan birçok som balığının bulunmasına olanak verir.

somon-baligi-1802-01

Hiç denize gitmeyen som balığı ırkları da vardır. Bunlar Kuzey Amerika, İskandinavya ve Rusya’daki göllerde görülürler.

1431 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım