Hoşgeldiniz  

Solunum Nedir? Dışarı ve İçeri Yapay Solunum Nasıl Olur?

admin | 27 Aralık 2015 | Biyoloji, Genel, Sağlık

Dış ortam ile canlı hücre arasındaki gaz alışverişini yönetme işlemidir. Solunum, oksijen alıp karbondioksit atma olarak özetlenebilir.

Solunum; akciğerler düzeyinde iki zamanda gerçekleşir. Soluk alma ve soluk verme eylemidir. Soluk alma, etkin bir olaydır ve havanın solunum organlarına girişine denk düşer. Soluk vermeyse edilgen bir olaydır ve havanın dışarı atılmasıdır. Gögüs kafesinin hareketliliği, iskelet (omurga, kaburgalar ve göğüs kemiği) ve bazı kaslar (düz kaslar, eğik kaslar ve enine kaslar) tarafından sağlanır. Akciğerlerin uyumlu bir biçimde havalanması, kas liflerinin bakışımlı ve görevdeş kasılmalarıyla olanaklarıdır.

solunum-sistemi-2_220315

Solunum hareketleri, otomatik olarak yapılır ve omurilik soğanında yerleşmiş sinir merkezlerinin edenetimi altındadır. Bir erişkin dadikada 12 ve 14 kez solunum yapar. Soluk sayısı çoğaldığı gbii azalabilir de. Güç nefes alıp verme, solunum güçlüğü olarak adlandırılır. Havanın soluk yollarından geçmesi, fizyolojik bir ses oluşturur, kulakla dinlemede saptanan bu sese hava kesecikleri sesi denir. Solunum sisteminin birçok hastalığında bu ses değişime uğrar.

Kan arınımı yani hematoz, yani kan ile hava arasındaki gaz alışverişi, akciğer hava keseleri çeperi düzeyinde olur. Bu işlem yayınma yoluyla çok kısa sürede tamamlanır. Karbondioksit CO2 kandan hava kesesine doğru oksijen de O2 hava kesesinden alyuvarlara doğru gider. Dokulara ulaşınca bu kez işlem tersine gerçekleşir, kan oksijenini bırakarak, karbondioksitle yüklenir. Bu gazlar erimiş ya da birleşmiş olarak plazma ve kan yuvaları tarafından taşınarak aktarılırlar.

Dışırıdan Yapay Solunum: yapay solunum, soluma işlevini olduğu gbii korumaya ya da yeniden düzeltmeye yarayan bir yoldur. Bu amaçla, iç ya da dış yöntemler uygulanır. Dış yöntemler arasında da, elle yapılan ya da aygıt kullanarak yapılan uygulamalar vardır. Elle yapılan yapay solunum, sert bir düzeyde yapılır, hasta sırtüstü ya da yüzüstü yatırılır. Bu amaçla en çok kullanılan yöntemler Silverter ve Holger Nielsen yöntemleridir. Aygıtlar değişik ilkelere göre çalışır.

suni-solunum

Çelik akciğer ya da göğüs-karın zırhları, beden çeperinin üstüne dışarıdan etki eder. Çelik akciğer su geçirmez bir zırh gibidir. İçinde ayarlayıcı bir pompa, basınç değişmelerini ayarlar. Basınç düşmesiyle göğüs kafesi genişler, bunun yanı sıra karın boşluğunda da bir genişleme olur, böylece soluk alma gerçekleşir, bunun tersine olarak hafif bir basınç artışı, çeperlere dayanarak soluk vermeye yardımcı olur. Bu tür aygıtlar hastanın gövdesinin yan ve ön bölümlerini kaplar. Hasta yarı oturur ya da uzanmış haldeyken esnek bir hortum, aygıtı ayarlayıcı pompalı bir motora bağlar. Bazı aygıtların çalışma ilkesi daha değişiktir. Sözgelimi terazili yataklar, iç organların ağırlığının yardımıyla çalışırlar.

İçeriden yapay solunum: iç yapay solunumda, hava doğrudan doğruya hava yollarına doğru üflenir. Bu ağza ya da buruna yapılan bir uygulamadır. Soluk borusu açmada yani trakeotomi ve soluk borusundaki tıkanma hallerinde, solumanın herhangi nedenle olanaksızlaştığı durumlarda, bu organa dışarıdan bir delik açılır ve böylece solunum sağlanmış olur.

Acil yardım amacıyla kullanılan bir başka yöntem de, ağızdan ağza yapay solunumdur. Bu sırada yapay solunumu yaptıran kişi hastanın ağzıyla üst üste getirdiği ağzını geniş bir biçimde açar ve hastanın burun deliklerini kuvvetlice sıkarak düzenli bir ritimle içeriye ortalama dakikada 12 kez hava üflenir. Ağızdan ağza yapay solunum yerine bazen ağızdan buruna yapay solunumdan da yararlanılır.

hqdefault

Bu iki yöntem son derece etkili olmakla birlikte işlemi yapan kimse için oldukça yorucudur. Daha az çaba harcanan bir yöntemde elle kullanılan bazı aygıtlar yardımıyla yapılır. Hastanın yüzüne takılan bir maske yardımıyla soluk yollarına hava gönderilir. Ayrıca otomatik hava üfleme aygıtları ve mekanik yapay solunum aygıtları vardır.

1137 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım