Hoşgeldiniz  

Soğuk Nedir? Soğutucu ve Buzdolabının Tarihi Nedir?

admin | 07 Aralık 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel

 

İnsan vücuduna göre özellikle sıcaklığın düşük olma durumudur. Soğuk bağıl bir kavram olup seçilen bir ölçüye sözgelimi insanın normal olarak yaşadığı ortamın sıcaklığına göre sıcaklığı düşük olan cisimler soğuktur. Bu tür soğuklar ne bilimsel ve sanayi alanında kullanılan soğuğa benzemez.

puzzle-nf655-x-z

Bir cismin soğuk olması, ısısının azalması anlamına gelir. Bir cisim doğal soğuma alanı kadar soğutmak mümkündür. Örneğin hava ve su gibi. Ancak cisim doğal ortamından daha düşük bir sıcaklığa indirilmek istenirse ısı soğurması sağlayan bir olayın yaşanır. Bu olayın gerçekmeşmesi için sıcaklığın yeteri kadar düşürülmesi, cismin erişmesi gereken sıcaklığın her zaman için altında olmalıdır. Böylelikle cisimden çıkartılan sıcaklık, sonunda bir ortama çevre sıcaklığındaki hava ya da suya aktarılır. İşlemin düşük sıcaklıktaki ısının yüksek sıcaklığa aktarılmak üzere alınmasını sağlayan soğutucu bir aygıt yardımıyla gerçkelştirilir. Böyle bir aygıtın bu işlemi gerçekleştirebilmesi için de enerji tüketmesi gerekir.

health-care-during-winter

İnsanoğlu beslenmesi için kullandığı çabuk bozulan yiyeceklerin sıcak mevsimde çabuk bozuluğunu, kışın ise çok daha iyi korunduğunu fark etti, böylece uzun süre dayanmaları için bu yiyecek maddelerinin sıckalığını yapay olarak düşürecek çalışmalar yaptılar. Soğuk için ilk önce kış boyunca akarsu ve gölcüklerin üzerinde biriken doğal buzun, buzhane niteliğindeki yerlerde saklanmasına sağlandı. 16 yüzyılda güherçilenin su içinde çözülmesiyle birlikte güçlü bir soğuma gerçekleştirildiği fark edildi. 17 yy ortalarında soğuk üretmek üzere mekanik yollara başvuruldu. 1755 dolaylarında Cullen suyu boşlukta buharlaştırarak buz elde etti. 1805 yılından Evens, sıkıştırılmalı bir kaminenin işleyiş ilkesini oluşturdu. 1834 yılında Perkins, ilk kullanılabilir sıkıştırmalı soğutma aygıtını gerçekleştirdi. 1876 K. Von Linde sıkıştırmalı bir makine içinde ilk kez amonyak kullandı ve 1895 yılında havanın içindeki oksijen ve azotu elde etmek için damıtmak amacıyla sanayide ilk hava sıkıştırma aygıtını yaptı. Bu aygıt bir gazın dış iş almadan genleşmesine dayanırlar. 1902 yılında G. Claude ilk kez dışarı ile etkileşim sonucu genleşmeden yararlanarak hava sıvılaştırıcısını önerdi.

Aynı dönemde Dewar hidrojeni Onnos da helyumu sıvılaştırdı. 1930 yılına doğru günümüzde çok yaygın olan flüorlu soğutucular ortaya çıktı. 1933 yılında Giauque ve Mac Dougall, bir magnetik alanın etkisiyle 0,3 K, daha sonra 1935 yılında De Haas ve Wiersma 0,003 K elde ettiler. 1960 yılında Kurti 10-6 ulaştı.

759 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım