Hoşgeldiniz  

Sofya Nerededir? Sofya’nın Özellikleri Nelerdir?

admin | 07 Aralık 2015 | Coğrafya, Dünyadan, Genel

Sofya Bulgaristan’ın başkentidir. Güneyde Vitoşa dağı, kuzeyde Balkan dağları arasında kalan bölümdür. Verimli topraklara sahiptir. Rakım olarak 550 m yükseklikte yer alır. Ulaşım olarak Balkanlar’da; Belgrad’dan İstanbul’a ve Romanya’dan Yunanistan’a kadar uzanan bir ulaşım alanında yer alır.

bulgaria_alexander_nevsky_cathedral_sofia-0

Sofya; eskiçağ’da Serdica adıyla anılırdı. MÖ 28 yy Roma imparatorluğu tarafından ele geçirildi. Aurelius döneminde Dacia eyaletinin başkenti oldu. 447 yıllarına gelindiğinde Hun akınları başladı. 809 yılında Pannonialı Bulgarlar tarafından işgal edildi. 1018 yılında Bizanlılar tarafından ele geçirilen kent 14 yüzyılda Sofiya adını almıştır. Aynı tarihlerde Türkler tarafından fethedilerek Rumeli Beylerbeyliğinin merkezi haline getirildi. Osmanlılar Sofya’ya bedesten, cami, kervansaray, medrese, han ve imaret gibi birçok mimari yapı gerçekleştirdiler. İlk külliye II. Mehmet’in sadrazam Mahmut Paşa tarafından, Rumeli beylerbeyliği görevinde bulunduğu sırada yaptırıldı. Cami, medrese odaları, kütüphane, kervansaray ve sebillerden günümüze sadece Ulucami kalmıştır. Daha sonra Ulucami Bulgar Arkeoloji Müzesi’ne çevrilmiştir. Ayrıca Mimar Sinan tarafından yapılan Karacami ya da İmaret cami diye anılan cami, minareleri yıkılarak kiliseye çevrilmiştir. Banyabaşı camii, Mollaefendi Kadıseyfullah camii, Gül camii, Sofya camii, Defterdar cami zaman içerisinde büyük bir kısmı kilise ya da başka bir yapıya dönüştürüldü.

sofya-resim

1877-1878 Türk-Rus savaşı sırasında Türk askeri kampı haline gelen kent Ocak 1878’de Ruslar tarafından işgal edildi, 1879 da Bulgaristan’ın başkenti oldu. Sofya 2 Dünya Savaşından sonra tamamına yakını yeniden kurulmuş ise de eski yapıların çoğu varlığını sürdürmeye devam etti.

Sofya sanayi alanındaki gelişmesinin %25’ini dokuma sanayisi, şeker ve bira fabrikaları, ilaç sanayi oluşturdu. Sosyalist rejimin yerleşmesine ve havzasındaki gelir kaynaklarının değerlendirilmesine neden olmuştur. Bulgaristan’ın kültür başkentidir.

1608 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım