06 Aralık 2015

Siyatik Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Siyatik Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

 

Kalça sinirlerinde meydana gelen hastalıktır. Kalça siniri ve dallarında şiddetli ağrıyla kendini gösterir. Siyatik kalça sinir ağrısı ya da simirde bozulma nedeniyle oluşabilir. Aniden ortaya çıkacağı gibi bazen de bel ağrısı görülebilir. Ağrı alanı hastanın yanda, bel ve kalça bölgesi, baldırın arka yüzü, ayak bileği ve ayak tutulması şeklinde görülebilir. Kasılmayla başlayan ağrı kramplara, sürekli ağrılara ya da nöbetlere dönüşebilir. Öksürük artar, yürümekte ve oturmakta zorlanırılır. Uykuyu engelleyecek kadar ağrı şiddetli ağrı oluşabilir. Topallama görülür ve ayrıca kalçanın durumu ağrının şiddetini azaltmak için değişim gösterir.

meralji

Siyaniğin tespiti elle muayene yapılarak va bazı işlemler uygulanarak ortaya çıkabilir. Örneğin alt bacak gergin iken leğen kemiği üzerine bükme uygulanır, bu uygulama esnasında şiddetli ağrı ortaya çıkabilir ve alt bacak gerginken dışa doğru dönme hareketi yapıldığında ağrı ortaya kayabilir. Ayrıca kas gevşekliği, aşil refleksinin yok olması ve ayak düzeyinde duyum bozukluğu saptanır. Ağrının süresi değişir. Ayrı çoğunlukla dinlenirken azalır hareket esnasında çoğalır.

Siyatiğin nedenleri arasında disk fıtığı, yani omurlar arasına fıtıklaşan disk, kalça siniri köklerini, genellikle bel kuyruk sokumu kemiği omurları arasındaki eklem düzeyinde sıkıştırır. Diskin fıtıklaşması; tek bir şiddetli hareket veya yinelenen çok sayıda hareket ya da eklem romatizmasına bağlıdır. Seyrek olarak da sinir köklerinin sürekli uyaran ya da omurga veya omirilik kanseri, omurga veremi, kalça eklemi, küçük leğen uru, omurga kırığının bıraktığı iz gibi nedenler ve şeker hastalığı, frengi, damla hastalığı, sıtma gibi hastalıklar sayılabilir.

82405642373Sciatica

Siyatik hastalığında; siyatiğe neden olan hastalığın iyileştirilmesi, yatak istirahati ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kortizon tedavisi de uygulanabilir. Jimnastik, radyoterapi, sıcak su banyosu ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir. Korse yarımı ile ilgili bölge hareketsizleştirilir. Yineleyen ve felç durumuna gelinmesini sağlayan siyatik türlerine cerrahi bir müdahale yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.