Hoşgeldiniz  

Sivrisineklerin Sevdiği İnsan Grubu Hangisidir?

admin | 31 Temmuz 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi, Sağlık

 

Sivrisinekler yumurtlamak dönemini kanla sağlarlar. Erkekler yumurtlayamadığı için ısırmaz. Dişi sinekler kana ihtiyaç duydukları için rahatsız ederler.  Bir kaç farklı seferde bıraktıkları yumurtalar arasında beslenmek için ise kana ihtiyaç duyarlar. Sineklerin temel enerji kaynağı şekerdir. Tüm sinekler meyve nektarı, suları ve bitki sıvılarıyla beslenir. Şeker enerji üretmek için kullanılır ve kan ise yumurtalar için saklanır.

Bilim adamları neden sivrisineklerin bazı insanları daha fazla ısırdıkları hakkında araştırma yapmaktadırlar. Araştırma sonucuna göre sinekler sadece ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kaynakları kullanırlar.

Yollarını nasıl bulurlar?

Dişi sinekler nefes verirken havaya karışan karbondioksiti izleyerek yönünü bulurlar. Kendine yuva arayan bir sinek bu gazı takip ederek hedefe ulaşır. Üzerimize konduğunda ise harekete geçmesini tetikleyen ya da önleyen faktörler işin içine girer.

En çok kimi ısırırlar?

Folik asit sinekler için önem arz eden kimyasallardan biridir. Saç spreyi, parfüm, deodorant ve sabun gibi kokular bu kimyasalların izlerini silebilir. Ancak tetikleyici ya da engelleyici olarak da görev yapabilen bu kokuların yoğun olanları genelde sineklere daha çekici gelmektedir. Yani sivrisineklerin sizi ısırıp ısırmayacağını vücudunuz belirler. Eğer çekici bir kokunuz varsa hedef olmaktan kaçamazsınız. Vücudumuzda kokumuzu belirleyen genler vardır. Bu genlere sahipseniz sivrisineklerin hedefi haline gelebilirsiniz.

Bunun üstesinden gelmek için vücudunuza sürebileceğiniz sineksavar kremleri veya spreyleri kullanabilirsiniz. Bu ürünler sineklere itici gelen bir kokuya sahiptir.

 

856 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım