Hoşgeldiniz  

Sismolojinin Kurucusu Kimdir?

admin | 18 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

İnsanlar her zaman depremleri üzücü ve korkutucu deneyimler yoluyla öğrenmişlerdi. Bilmedikleri şey ise depremin nedeniydi. Bu konudaki ilk kuramlar, depremi yeraltında hapsolunmuş ilahların veya iblislerin rahatsızlığına bağlıyordu. Eski Yunan filozofları daha mantıklı bir neden bulmaya çalışarak, yeraltında dışarı kaçmaya çalışırken ara sıra toprağı
sallayan sıkışmış hava bulunabileceğini ileri sürdüler.

1755’teki Lizbon depremi bu mesele üzerinde ciddi düşünmeyi zorunlu kıldı. Böylece l760’ta İngiliz Fizikçi John Michell (1724-1793) depremlerin sık sık volkanik bölgelerde görüldüğünü saptadı. Yeraltındaki suyun bazen volkanik ısıyla kaynayabileceğini ve depremlere neden olan şeyin hapsolunmuş buhar olduğunu düşünüyordu.

Ayrıca depremlerin dünyanın içinde ölçülebilir bir hızda yolculuk eden dalgaları oluşturduğunu da söyledi. Eğer dalgaların farklı noktalara ulaşma süreleri kaydedilirse, depremin çıkış noktası (ya da deprem merkezinin üstündeki yer Ing. epicenter, ç.n.) belirlenebilirdi. Bu deprem merkezinin üstündeki yerler ise denizin altındaki kayalarda bulunabilirdi. Lizbon’u yok eden bunlardan biriydi. Michell’in fikirlerinin tümü oldukça mantıklıydı. Bu nedenle sismolojinin kurucusu olarak bilinir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

271 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım