Hoşgeldiniz  

Siroz Nedir? Vücutta Nasıl Oluşur?

admin | 30 Kasım 2015 | Genel, Sağlık

Karaciğer hastalığıdır. Karaciğerde meydana gelen büyüme ve körelme sonucu oluşur. Karaciğerde meydana gelen kırmızı renkte taneciklerin ortaya çıkmasıyla başlar. En belirgin özelliği karaciğer sertliği, karaciğer körelmesi ve büyümesidir. Zaman içerisinde ödem ve karın boşluğunda sıvı birikmesi şeklinde kendini gösterir. Başlıca nedeni karaciğer iltihaplanması, vücutta meydana gelen dengesizlikler, koledok kanılının tıkanması, alkol kullanımı, verem, sıtma ve amip hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayrıca asalak hastalığı, karbon tetraklorür zehirlenmesi ve kalp hastalıkları da örnek gösterilebilir.

siroz-nedir

Alkole bağlı siroz, karaciğer büyümesi ve körelmesiyle birlikte giden iki biçimde ortaya çıkar. Karaciğer büyümesi görülen biçimde karaciğer ve dalağın hacmi büyür. Asit, ödem, genel durumda bozukluk görülür. Ayrıca karaciğer körelmesiyle birlikte ciddi asit salgısı, alt üyelerde ödem, az belirgin bir sarılık, belirgin bir toplardamar dolaşımı ve basurların yanı sıra kanamalar görülür.

Düşük ateş ve belirgin zayıflama gözlenir. Elle muayene sırasında kaburgalar altına çekilmiş, sert kenarlı, katı bir karaciğer ve büyük bir dalak oluşur. Siroz teşhisi, sorgulama ve alkol zehirlenmesinin öbür belirtileriyle doğrulanır. Karaciğer hastalığının derecesi, değişik biyokimyasal incelemeler yapılır. Karaciğer işlevi testleri, hücrelerin çalışmasında bir bozuk olduğu yönündedir. Belirtileri; kolesterol düzeyinde düşme, kan pıhtılaşmasında bozukluk, kan proteinlerinde dengesizlik, safra pigmentlerinin birikmesi, kan sayımı, alyuvar sayısında azalma, akyuvar sayısındaysa artma görülür.

Belirtilerin şiddeti ve bedenin tedaviye tepkisi hastalığın gelişimine göre değişir. Tedavi de alkollü içkilerin alımı yasaklanır. Kalori düzeyi yüksek beslenme uygulanır. B vitamini, karaciğer hülasaları, böbreküstü bezi kabuğu hormonları ve türevleri, sidik söktürücüler gibi ilaçlar verilir. Hastalık zamanla ilerler ve tedavinin etkisi zaman geçtikçe azalır. Enfeksiyon, sarılık, kanama, karaciğer koması, karaciğer kanseri, verem gibi hastalıkların ilerlemesine neden olur.

Pigmentli siroz; demir birikimi kökenli siroz olup seyrek görülen kalıtımsal bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde görülür ve bedenin demir olgusunda bir bozukluğa bağlı olarak gelişir. Karaciğer büyümesi görülen sirozda, karaciğer ve öbür organların hücrelerine demir pigmenti sızması oluşur. Cilt bakırımsı bir renktedir. Hastalık iç salgı ve kalp kası bozukluklarıyla birlikte görülmesi durumuda bronzlu bronzlu diyabet hastalığı görülür.

925 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım