Hoşgeldiniz  

Sinema filmi nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 19 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Sinema filmi, hareketsiz resimlerin bir ekran üzerinde hızlıca gösterilmesidir. 1893 yılında Dickson, film kamerasını icat etti. 1895 yılında Lumiere  Kardeşler bir salondaki perde üzerinde film gösterimi yaptı. 1909 yılında Amerikalı Windsor McKay, Gertie The Dinasaur (Dinazor Gertie) adlı ilk çizgi filmi yaptı.

Kinetoskop; film Projeksiyon makinesi icat edilmeden önce filmlerin izlenebildiği bir  makineydi. Sinema filmi 1893 yılında Amerika’da William Dickson tarafından icat edildi.

Thomas Edison 1877 yılında fonografi yani ses kayıt cihazı icat etti. Fakat izleyebilecekleri bir şey yoksa insanları fonografi dinlemekten sıkılacaklarını  düşündü. Edison, bu sorunu çözmesi için yardımcısı William Dickson’ı görevlendirdi.  1893 yılında Dickson, kinematograf olarak adlandırılan film kamerasını icat etti. Bu kamera saniyede 40 kare resim çekiyordu. İnsanlar banyoya edilmiş filmi “kinetoskop” olarak adlandırılan makinede izlemek için para  ödüyordu.

1895 yılında Fransız Auguste ve Louis Lumiere Kardeşler, sinematografi icat etti. Lumiere Kardeşler, filmler çekip bu filmleri bir salonda insanlara izletmiş kişiler oldular. Film makinesi uzun bir film şeridini bir makaradan diğerine sarar. Film kısa bir an için durur makinenin örtüsü açılır ve film üzerinde duran bir görüntü oluşur. Bu işlem fotoğraf makinesinin çalışma prensibini benzer fakat film kamerasında saniyede 24 kare çekilir. Çekilen film banyo edilir kurgusu yapılır ve bitmiş bir ürüne, örneğin bir hikayeye dönüştürülür. Film gösterim makinesi ise filmi kısa bir an için durdurur ve örtü açılarak hareketsiz görüntüyü perdeye yansıtır. Bu işlemde saniyede 24 kez gerçekleşir. Göz her görüntüyü çok kısa bir anlığına algıladığı için biz akıcı bir hareket görürüz.

Filmler, günümüzde artık dev ekranlarda ve üç boyutlu olarak gösterilebiliyor. Film izlerken  sinema salonunun her tarafına hoparlörler yerleştiriliyor ve çevresel ses Sistemleri kullanılıyor. Televizyon 1923 yılında icat edildi Bu icattan bir süre sonra insanlar evlerinde film izleme olanağına kavuştu.

Kaynaklar: İcatlar ve Mucitleri,

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım