Hoşgeldiniz  

Sindirim Sisteminin Tarihte Ortaya Çıkışı!!!

admin | 15 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Tıp

Sindirim fizisel bir eylem miydi (yani midenin öğütmesinin sonucu) ya da kimyasal mıydı (fermentasyonun sonucu)? Tartışmamalar bir yüzyıldır devam ediyordu. 1752 yılında Fransız fizikçi Rene Antoine Ferchault de Reaumur (1683-1757) bir şahini her iki ucu açık ve tel kafesle kapatılmış metal silindirleri yutmaya zorladı. Silindirlerin içinde et vardı.

Normal şahin besinini büyük parçalar halinde yutar, sindirebildiğini sindirir ve sindiremeyen maddeyi kusar. Reamur şahinin silindiri kusmasını bekledi ve metalin kısmen eridiğini gördü. Burada etin metal silindirlerin korunması altına bulunduğundan, öğütmeden veya başka herhangi bir mekanik eylemden etkilenmeyeceği açıkça ortaydı. Öyleyse mide suları et üzerinde kimyasal bir etki yapmış olmalıydı.

Reamur bu bilgiyi şahini küçük bir süngeri yutmaya ikna ederek test etti. Bu da kusulduğunda, mide suyuna batmıştı. Reaumur bunu sıkıp bir yerde biriktirdi. Ve sonunda bu mide suyunun içindeki eti yavaşça çözdüğünü buldu. Köpeklerle de deneyler yaptı ve aynı sonucu elde etti. Kaslar ve kemikler mekanik sistemlerin davranışını gösteriyor olabilirlerdi; fakat beden aynı zamanda kimyasal bir aygıttı. Gittikçe daha çok bilim adamının keşfettiği gibi kimya mekanikten daha önemlidir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım