Hoşgeldiniz  

Sina Yarımadası Nerededir?  Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

admin | 29 Kasım 2015 | Coğrafya, Genel, Tarih, Ülkeler

Kızıldeniz’in kuzey ucunda bulunur ve üçgen görünümlüdür. Güçlü bir horst olan Sina kütlesi batıda Süveyş çöküntü körfeziyle, doğuda Araba geçici akarsuyunun çöküntü alanıyla Lut gölüne kadar uzanan Akabe körfeziyle sınırlıdır.

25.000 ve 30.000 km2 bir alan kaplayan Sina yarımdasınının güney kesiminde bulunan Tih çölü yayılmıştır. El Ariş geçici akarsuyu ve kolları tarafından yarılmış, tebeşir ve çakmaktaşından oluşan, kireçtaşlı geniş yayla, Akdeniz kıyısı boyuncu uzanan kumullara doğru hafifçe eğimli olan batı doğrultusunda basamaklı olarak iner. Tih dağı da bu alanda bulunur. Yarımdanın güneyinde Sina yani Tur dağı bulunmaktadır. Burada çokrenkli kumtaşı, granitli gnayslı porfirli kütleler bulunmaktadır.

Kış mevsiminde; Akdeniz ve tih dağı eteklerine yağmur yağar, ayrıca geçici akarsuları şiddetli sellere dönüştürmesine karşın yağışlar hem az, hem de düzensizdir. Bununla birlikte Tih çölünün yanında yer alan güneyin yüksek topraklarının gene de elverişli bir görünümü vardır. Karların eriyen suları, özellikle de kaynaklar, iyi düzenlenmiş sel yataklarının yüksek kesimlerinde palmiyeler, meyve ağaçları ve kokulu bitkilerin yetiştiği birkaç vahanın oluşmasını sağlamıştır.

Halk göçebeler ya da vahaların ve kıyının yakınında yarı-göçebelerden oluşur. Keçi, koyun sürüleri ve kara çadırlarıyla bir yerden bir yere göç ederek ya da develerini yolcuklara kiralayarak sürerler. Kentler, yalnızca küçük balıkçı limanlarından oluşur.

Mısır firavunlarının Bedevi halkı egemenliği altına alması konusu yörede bulunan taş üstüne oyulan alçak kabartmalarla ifade edilir. Bakır ve Firuze taşı aramak için özellikle Mısırlılar Sina’ya aramaya gelmişlerdir. Bu eskiçağ maden işletmelerini izleri, günümüzdeki manganez işletmelerinde hala varlığını sürdürür.

Kutsal Kitapta yer alan bazı olaylar Sina çevresinde gerçekleştiği için kutsal olduğu bilinir. Örneğin Musa ve İbraniler, Mısır’dan gelip Kenan ülkesine doğru yönelirken burada konaklarlar. Sina da özellikle suyun bolduğu güney kesimlerde çok sayıda manastır kurulmuştur.

Issızlık ve ibadet bölgesi olmasının yanı sıra yolcuların ve hacıların aynı zamanda da bütün tarih boyunca firavun ordularının, Arapların, Türklerin, Haçlıların geçiş alanı olmuştur. 1956 yılından başlayarak Süveys olayı sırasında çatışma ve savaş alanı haline geldi. 1967 yılında Aldı Gün Savaşı ile Mısır ve İsrail arasındaki önemli askeri harekatlar bu bölgede oldu. Bunlar İsrail’in Mısır’a ait olan yarımadayı işgal etmesiyle sonuçlandı. İsrail özellikle petrol alanındaki gereksiniminin hemen tümünü Sina’da, batı kıyısındaki petrol yataklarından karşıladı. Ekim 1973 yılında Kippur savaşı daha uzun süreli ve ölümlü oldu. Sina; Süveyş’in iki yakasına gereksinim duyan Mısır için ileri doğru uzanmış bir toprak parçası, İsrail içinse koruyucu bir şev olan Sina, İsrail-Mısır savaşının odak noktası oldu. Daha birçok savaşa ev sahipliği yapan Sina Yarımadası’na çözüm olarak ABD’nin gözlem noktaları yerleştirmesi ve Birleşmiş Milletler Örgütü güçlerinin denetiminde tampon bir bölge oluşturulmasıyla çalışıldı. Ancak 26 Mart 1979 yılında yapılan İsrail-Mısır barış antlaşmasıyla Sina’daki topraklar Mısır’a geri verildi.

1155 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım