Hoşgeldiniz  

Sifonlu tuvalet nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 16 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Sifonlu tuvalet insan atıklarını uzaklaştırmak için kullanır ve genellikle atıkların işleme tâbi tutuldu bir kanalizasyon sistemine bağlıdır. 1852 yılında umumi tuvalet Londra’da bir caddede açıldı. 1882 yılında Thomas Crapper, günümüzde kullanılmaya devam eden ilk sifonlu tuvalet mekanizmasını icat etti. 1942 yılında yumuşak tuvalet kağıdı ruloları icat edildi. 1982 yılında çift sifonlu tuvalet icat edildi. 1998 yılında otomatik klozet kapağı temizleyicisinin  patenti alındı.

Sifonlu tuvaleti kim icat etti tam olarak bilinmiyor. Muhtemelen 1597 yılında John Harrington tarafından icat edildi fakat geliştirilmesi 400 yıldan fazla sürdü. Yaklaşık 4000 yıl önce yaşamış Mısırlılar, Çinliler ve Hintlilerde dahil birçok insan, akan su üzerine kurulu tuvalet kullanıyordu. Kimilerine göre John Harrington 1597 yılında 2 adet sifonlu tuvalet yapmıştı. Bunlardan birisi Kraliçe I. Elizabeth diğeri de kendisi  içindi. 1885 yılında Thomas Twyford dlı bir İngiliz tamamı porselen olan ilk sifonlu tuvaleti yaptı.

Sifonlu tuvaletin üç temel parçası vardı. İlk parça su tankından veya rezervuardan klozete akmasını sağlayan sifondur. Ikinci parça klozet ve klozetten dışarı çıkan borudur. Tuvaletin sifonu çekildiğinde  su boruya girer. Bu sistem sifon gibidir ve klozetteki suyu emerek dışarı atar. Üçüncü parça sifonu çektiğinizde otomatik olarak suyu açan ve rezervuar doğduğunda çeken Samandıradır.

Mühendisler ve bilim insanları  daha az su tüketen tuvaletler geliştiriyor. Eski tuvaletler sifonun her çekilişinde 12 litreye kadar su tüketir. Yeni çift sifonlu tuvaletler tam çekildiğinde 6, Yarın çekildiğinde de 3 litre su kullanılır. Thomas, Edward ve Clarence Scott adlı kardeşler yapraklı tuvalet kağıdını 1867 yılında icat etti.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım