Hoşgeldiniz  

Septimesi Nedir?

admin | 29 Kasım 2015 | Bilim, Genel, Sağlık

Bir mikrobun kanda çoğalması yani organizmaya girerek enfeksiyona neden olmasına denir. Enfeksiyon önce mikrobun organizmaya girerek ilk bozulmaya yol açar. Daha sonra kanda enfeksiyon varlığı ile olay bakteriyel hal alır. Sonun da ise çoğalarak organizmaya yayılır. Mikrop unsurunun etkisi ve insanın hastalığa karşı bağışıklık sisteminin bulunmaması ya da çok az direnç göstermesi halinde mikrop kanda üremeye devam eder. Bu duruma Septisemi ismi verilir. Buna bazı enfeksiyon çeşitleri de katıldığında piyemi ya da septikopiyemi gerçekleştir.

Septisemilerin klinik belirtileri enfeksiyonun tehlikeliliğine ve neden olan mikroba göre değişirler. Ama genel durumdaki şiddetli bir bozulmayla nitelenirler. Beden ısısı yükselir ve çoğunlukla dalgalanma gösterir; hasta, ani ısı yükselmeleriyle birlikte yinelenen ve organizmada bakteri sayısında artmalara denk düşen büyük titremelerle karşı karşıyadır. Çeşitli döküntüler ve dalak büyümesi de sıklıkla görülür. Kanın incelenmesi sonucu aşırı akyuvar çoğalması ve alyuvarların çökelme hızında artış saptanır.

Septisemi; tifo basili, kolibasili, havasız ortamda yaşayan basiller, stafilokok septisemisiyle gerçekleştir. Septisemi; kan çıbanı, şirpençe, dolama, cerrahi girişim, apse vs şekilde görülebilir. İç organların çoğunluğunda görülmekle birlikte; eklemler, kaslar, kemikler ve sinir dokusu düzeyinde enfeksiyonlar görülebilir. Septisemi çok ciddi bir hastalıktır, çabuk ve hızlı müdahale edilmelidir. Kan kültürü alınmalıdır ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Kan sonuçlarına göre antibiyotik tedavisi uygulanmaya devam edilmelidir. Ayrıca tedavi esnasında kartizon, kalp güçlendiriciler, nöroplejikler ve gerekli durumlarda kan nakli yapılmalıdır.

891 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım