Hoşgeldiniz  

Şemsiye nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 19 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Şemsiye, Güneş ışığı ve yağmurdan korunma amaçlı taşınan açılır kapanır bir gölgeliktir. Şemsiyeyi kim icat etti kesin olarak bilinmiyor. Çünkü binlerce yıldır kullanılıyor. 1874 yılında Samuel Fox adlı İngiliz, çelik çubukları olan bir şemsiye icat etti. Şemsiye Arapça güneşlik anlamına gelir.

Şemsiye çok eski bir icattır ve aslında Güneşlik olarak kullanılırdı. Şemsiye birçok ülkede efendilerini güneşten korumak için köleler tarafından taşınırdı ve bir nüfuz göstergesiydi. Şemsiye 1500’lü yıllarda Avrupa’da piyasaya sürüldü. O zamana kadar şemsiyelere deriden, sapları ağaçtan veya  fildişinden, çubukları da balina kemiğinden yapılıyordu. 1874 yılında  Samuel Fox çelik ürünler yapan bir şirket yönetiyordu. Fox, günümüz şemsiyelerin de gördüğümüz açılır kapanır çubukları icat etmiştir.

Şemsiye, şemsiyeyi taşıyan kişiyle Güneş veya yağmur arasında bir kalkan oluşturmak için açılır. Şemsiyenin kumaş bölümleri koruyucu olarak adlandırılır. Bu koruyucular su geçirmez kimyasallarla işlenmiş plastikten veya kumaştan yapılmıştır. Şemsiyenin açılmasını sağlayan çelik çubukların mafsallı bağlantıları vardır. Açılır kapanır veya katlanan şemsiyelerin çubuklarında ise fazladan masallar bulunur ve sapı kendi içine katlanabilir.

1927 yılında Hans Haupt adı Alman, katlanıp çantada taşınabilen ilk portatif şemsiyeyi üretti. Günümüzde fermuarlı kılıflara sığan ultra portatif şemsiyeler vardır. Kılıfına el feneri yerleştirilmiş şemsiye modelleri bile bulunmaktadır. 1823 yılında İskoçyalı Kimyager Charles Mackintosh,Su geçirmez kıyafet yapma yönteminin patentini aldı. Bu yöntemde iki parça kumaş arasında kauçuk katmanı kullanılıyordu. Macintosh yağmurluğu adını mucidinden alır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

261 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım