Hoşgeldiniz  

Sanrı yani Halüsinasyon Ne Demektir?

admin | 15 Kasım 2015 | Genel, Sağlık

 

Uyanık durumdaki bir kişinin kendi dışında gerçekte var olmayan cisimleri, olayları varmış gibi algılamasıdır. Psikiyatrinin temel belirti olarak ele aldığı sanrı, duyusal etkinliğin bütün alanlarında gözlemlenebilir. Gerçekten de görme, işitme, koku alma, tad almayla ilgili sanrıların yanı sıra organizmanın kendisinden gelme çoğunlukla cinsel kinestezik yani hastaya yanlış duyum veren sanrılarda vardır. Oluşum derecelerine göre genellikle iki tür sanrı ayırt edilir, ilkel sanrı belirsiz ışık, ses, iç sıkıntısı vs., karmaşık sanrı renkli ya da renksiz olarak insan veya hayvan görme belirli sözlerin ya da bir müzik parçasının işitilmesi vs. Ancak değişik sanrı türlerinin bir hastada birlikte ortaya çıktığı da görülmüştür.

Hastanın sanrılara karşı tepkisi değişik olur. Sanrılardan kurtulmaya çalıştığı gibi bunlara boyun eğdiği de olur. Birçok hezeyanın temelinde yatan sanrı olayı enfeksiyondan, zehirlenmeden kaynaklanan hezeyanlarda, beyin urlarında, süregen sanrılı psikozda, paranoyit, çöküntüde vs ortaya çıkar.

Bazı kimyasal maddeler kişiyi bir tür düş görme durumuna sürükler. Bu tür maddelere sanrı uyandırıcılar ya da sanrı doğrucu maddeler denir. Sanrı uyandırıcılar, deneysel olarak aklı hastalarında görülen zihinsel değişikliklere benzer değişiklikler yaratmak ve böylece söz konusu değişikleri ortadan kaldırabilecek bir ilaç bulabilme olanağı sağladıkları için psikofarmakolojide büyük önem taşırlar. Sanrı uyandırıcıların bazıları doğal ürünlerdir. Bunların arasında müskarin, psilosibin, meskalin, kanabinol sayılabilir. Müskarin Ammanita muscaria adlı bir mantardan el edilir. Meskalin, Meksika’da yetişen bir kaktüs türü olan peyotldan çıkarılır. Kanabinol ise hintkeneverinden elde edilir. Bütün bu maddeler ruhsal etkinliği bozduklarından kişilerde geçici olarak renk, uzam ve zamanla ilgili algı bozuklukları yarattıklarından psikolodisleptikler ya da psikedelikler ve eidolikoslar grubuna bağlanırlar. Bu maddeleri kullanan kişilerde rengin bir müzik sesi, seslerin de bir tiyatro gösterisi olarak algılandığı görülür. Bazı durumlarda sanrılar son derece ürkücü olabilirler, kişiyi dayanılmaz bir sıkıntıya sürükleyip, sayıklama durumuna girmesine yol açabilir. Sanrı uyandıran uyuşturucu maddelerin bazıları psikiyatri kliniklerinde hastaların muayenesini kolaylaştırmak amacıyla kullanılır.

 

Kaynak: Gelişim Hachette

934 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım