Hoşgeldiniz  

Sanal Sayıların Keşfi!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Matematikçiler iki negatif sayının çarpımının pozitif sonuç verdiğini biliyorlardı. Böylece hem + l X + 1 = +1 hem de -1  X -1 = + 1 oluyordu. Peki kendisiyle çarpılan hangi sayı – 1 sonucunu verir? Başka şekilde söyleyecek olursak, – 1’in kare kökü nedir?

Matematikçiler gerekli sayıyı icat edebilirler ve buna sanal sayı derler. Sanal olduğunu göstermek için de i harfiyle sembolize ederler. Böylece +i X +i = -1 diyebilirsiniz. Ayrıca -i X -i = – l’dir.

1685’te Wallis bu türden sanal sayılardan bir anlam çıkarmayı başardı. Yatay bir çizgi düşünün. Bir noktayı sıfır olarak işaretleyin. Sonra pozitif sayıların sağda ve negatif sayıların solda bulunduğunu düşünün. Kesirler ve yadrasyonel sayılar da tam sayıların arasında işaretlenmiş olsun. Bu, gerçek sayılar eksenidir. Sonra sıfır noktasından geçen dikey bir çizgi çizin. Bütün i sayılannı (i, 2i, 3i vb.) yukarıya ve bütün -i sayılarını da aşağıya işaretleyin. Ayrıca, bütün sanal kesirler ve yadrasyonel sayılar işaretlenmiş olsun. Bu, sanal sayı eksenidir. Böylece düzlemdeki her nokta, tıpkı Descartes’in analitik geometrisinde yaptığı gibi işaretlenebilir.

Gerçek sayı eksenindeki her (a) noktası a + Oi olur; sanal sayı eksenindeki her (b) noktası ise O + bi olur. Her iki eksendeki her sayı da (karmaşık sayılar) a + bi olur. Bu tür bir taslağın matematikçiler, bilim adamları ve mühendisler için son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

293 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım