Hoşgeldiniz  

Saksonlar Kimdir ve Nerde Yaşarlar?

admin | 14 Kasım 2015 | Dünyadan, Genel, Tarih, Ülkeler

Friesland’da ve Elbe ırmağının ağzında yaşamış olan Germen halkına denir. Coğrafyacı Ptolemaios tarafından Eider, Elbe, Trave arasında yaşadığı belirtilen Saksonlar MÖ III yüzyılın sonunda, çevrde yaşayan haklardan Chaucileri, Marsları, Cheruscileri ve Angrialıları egemenlikleri altına alarak Elbe’nin güneyine yayıldılar.

M.S ilk yüzyıllarda Saksonların Frison kolu Kuzey Denizi, Manş Denizi ve Atlantik kıyılarında korsanlık hareketlerine girişince, Romalılar III yüzyılın sonunda komutanlıklar kurarak önlem almak zorunda kaldılar. V yüzyılda başlayarak Saksonlar, Britanya adasının güney ve güneydoğu kesimlerini, Angllarla birlikte ele geçirip sömürgeleştirdiler ve buradaki yedi krallıktan dördünü kurdular. Kent, Essex, Sussex, Wessex. Aynı zamanda Germania’da ilerleyip Saale kıyılarında yaşayan Lombardların topraklarını aldılar. VI yüzyılda Franklarla savaşan Saksonlar, Vlll yüzyılda dört gruba ayrıldılar. Weser üstünde Angarialılar: Ems ve Lippe üstünde, Vestfalyalılar; Weser’in doğusunda Ostfalyalılar; Elbe’nin kuzeyinde Nordalbingiyalılar. Bu halklar da kendi aralarında hemen hemen birbirinden bağımsız topluluklara bölünmüşlerdir. Bunlar da dinsel törenler ya da savaş sırasında komutanı seçmek üzere bir araya gelirlerdi.

Başlıca uğraş alanları tarım olan Saksonlar, soylular, özgürler, yarı özgürler ve köleler olmak üzere dört gruba ayrılırdı.

Paganlığı benimsemiş olan Saksonlar, Franklarla sürekli mücadele ettiler. Franklar Charles Martel döneminde başlayıp Kısa Pepin ve Charlemagne dönemlerinde Saksonlara saldırdılar. Charlemagne, Saksonların oturduğu bölgeyi ancak otuz iki sefer düzenledikten sonra ele geçirdi. Bu arada Widukind adlı bir Vestfalyalının başlattığı ayaklanmada 785 de bastırıldı. Charlemagne daha sonra Saksonları hristiyanlığı benimsemeye zorladı. Ürün vergisi yani aşar verisi koydu. Vergi vermeyenlerin ölüm cezasına çarptırılacağını ilan etti. Binlerce Saksonu sürgün ederek birçok Frank kontluğu ve düklüğü kurdu. Charlemagne, Saksonları kesin baskı altına aldıktan sonra koymuş olduğu vergiyi kaldırdı.

Sonraki dönemlerde barışa kavuşturulan Saksonlar daha kolaylıkla hristiyan ve karolenjlerin etkisiyle öbür Germen halklarının arasına karışıp Almanya’nın kurulmasını hızlandırdılar.

1056 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım