Hoşgeldiniz  

Sakarin Nedir ve Kim İcat Etmiştir?

admin | 12 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel, Tıp

Şeker yerine kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Sakarin şekerden 300 veya 500 kat daha tatlıdır. Sakarin Alman Constantin Fahlberg tarafından 1879 yılında Amerika’da icat edilmiştir. Constantin Fahlberg  keşfinin patentini aldı ve zengin oldu. Ira Remsen ise çok öfkeliydi. İra Remsen, bir keresinde “Fahlberg bir haindir. İsmimin onunla aynı cümlede geçtiğini duymak bile beni iğrendiriyor” demiştir.

Sakarin tesadüfen icat edildi. 1879 yılında Amerikalı Kimyager Ira Remsen ve onun Alman öğrencisi Constantin Fahlberg kimyasal tepkimeleri araştırıyordu. Fahlberg laboratuvarda çalıştıktan sonra ellerini yıkamamıştı. Akşam yemeği sırasında yediği ekmeğin tatlı olduğunu fark etti. Laboratuvardaki çeşitli kimyasalları test ederek ekmekteki kimyasal tatlıların hangisinden kaynaklandığının peşine düştü. Fahlberg, Latince şeker anlamına gelen Saccharum kelimesinden hareketle bu kimyasala sakarin adını verdi.

Tat alma tomurcukları tatlı, ekşi, tuzlu ve acı gibi özel tatlara karşı duyarlıdırlar. Tat alma tomurcukları satıcıları olarak adlandırılan özel sinirlerini kümelenmiş halidir. Şeker bize tatlı gelir çünkü şeker molekülleri tatsal tat alıcılarımızla tepkimeye girer. Sakarin molekülleri tatlı alıcıları ile reseptörleri tepkimeye girmeye uygun biçimdedir. Tat alma tomurcuklarımız sakarini şeker zannederek aldanır.

1907 yılında insanlar sakarinin güvenli olup olmadığından endişe etmeye başladı ve yasaklanmasını önerdi. Amerika başkanı  Theodor ‘Roosvelt, sakarinin yasaklanması  önerilerine karşı çıkarak “doktorum bana her gün sakarin veriyor” dedi. O günden beri sakarin ile ilgili birçok bilimsel araştırma yapıldı ve insanların çoğu sakarinin güvenli olduğuna inanıyor.

1983 yılında aspartam adlı başka bir tatlandırıcı Amerika’da piyasaya sürüldü. Aspartam şekerden yaklaşık olarak 180 kat daha tatlı diyet yiyeceklerde ve alkolsüz diyet içecekler de kullanılıyor.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

286 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım