Hoşgeldiniz  

Rusya’da Görülen İklim Tipleri ve Özellikleri Nelerdir?

admin | 02 Ocak 2016 | Coğrafya, Genel, Ülkeler

Rusya kapladığı alanın geniş olması ve topraklarını okyanus etkilerine kapayan engebelerin düzenlenme biçimi, karasallığa bağlı iklim olaylarının görüldüğü bir ülkedir. Sibirya’nın soğuk ve kuru iklimlerinden Aral-Hazar çanağının sıcak ve kurak iklimlerine varıncaya kadar hiç şaşmayan bir ortak özellik, yıl boyunca sıcaklık farklarının çok büyük olmasıdır.

rusya_soguk

Sibirya İklimine bakıldığında; yazları kısa geçer ve kışın -30 derece kadar düşebilen kış yaşanmaktadır. Soğuk doğuya gidildikçe artar ve -50 ya da -60 dereceye kadar düşebilir. Yağış azdır, yazları artış gösterir. Kışın karasal iklim görülür. Buna karşın yazın toprağın ısınmasıyla ısınan hava yükselir ve bölce yağmurlara yol açar.

Kışları sert, yazları serin geçer Sibirya’da. Tayga denen bir bitki örtüsü yetişir. Reçineli ağaç ormanlarından oluşan tayga şiddetli kuraklıklara ve uzun süren soğuklara dayanabilir, mevsimlik ya da sürekli olarak donan topraklarda yaşabilir. Bu bitki örtüsü Batı Sibirya’da çam ve ladinlerden, Yenisey’in doğusundaysa karaçamlardan oluşur.

rusya_fotoraflar

Güneye gidildikçe artan sıcaklık koşulları, tayga yerine söğüt ve cüce kayın gibi bodur ağaçların ve yosunların oluşturduğu bitki türü görülür.

Rusya’da ikliminde batıdan gelen okyanus etkileri görülür. Kışlar şiddetini yitirir ve yağışların artması, yapraklılar ve reçinelilerden oluşan karışık bir orman türünün gelişmesini sağlar. Meşeler ve çamlar oluşur.

bu-fotograflar-100-yil-oncesine-ait-carlik-rusya-1154793

Bozkır iklimi: paralelin güneyinde yer alır ve başlıca özelliği yazların sıcak geçmesi ve yağışların azalmasıdır. Bitkilerin suya gereksinim duydukları sıcak ve kurak hava koşullarında ve suyu yüzeyde tutan çok ince topraklarda kökleri derinlere inen ağaçlar, gereksinimleri olan suyu bulamazlar. Bu yüzden karışık orman görülmez bunun yerine humus bakımından zengin topraklardaki otluk bir bitki örtüsü ve çayırlar görülür. Karadeniz’den Altay’a kadar uzanan bu bölgenin güneyinde yaz kuraklığının artması, buğdaygillerle kaplı çayırlar ile bozulmuş bitkisel madde bakımından çok zengin olmayan kestane rengi topraklarda biten seyrek bozkırlar arasındaki sınırı belirler.

1561 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım