Hoşgeldiniz  

Rönesans Oluşumu ve Bilimin Gelişimi!!!

admin | 10 Mart 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Tarih

Rönesans çeşitli olguların bir araya gelmesiyle oluştu. Ayrıca 1454 yılında Gutenberg tarafından icat edilen matbaa makinesi etkili olmuştur bu döneme. Böylece Batı’da uzun süredir bulunamayan eski eserler Arapçadan Latinceye çevrilerek geniş kitlelere sunuldu. Doğa arıştırmalarına öncelik veren unsurlardan arasında astronomi, biyoloji, botanik ve mekanik hakkında yeni yazılmış kitaplardı. Araştırmaları teşvik eden bir diğer önemli etken 1400 yılların başında başlayan Keşif çağıdır. Rönesans hala dini otoritenin hakim olduğu bir çağ oldu.

Botticelli_Primavera_1482-600x425

Astronomide ve Gökcisimlerinin Devrimi Üzerine 1543 yılında çıkartılan astronomide ve Gökcisimlerinin Devrimi Üzerine adlı kitabıyla bilim devrimini gerçekleştiren ilk kişi Nikolaj Kopernik’tir. Böylece güneş merkezli bir sistemle gezegenlerin gözlenen hareketleri anlaşıldı. 1572 yılında Tycho Brahe’nin gökyüzünün kuzeyinde yeni bir yıldız fark etti. 1609 yılında Johannes Kepler’in gezegenlerin elip şeklinde hareket ettiğini iddia etmesi ise dairenin mükemmel form olduğu eski kuramlara yeni bir bakış açısı getirdi. 1609 yılında Galileo Galilei bir teleskop yaptı, Samanyolu’nu inceledi ve ilk kez olarak sayısız yıldızın farkına varıldı. Ayrıca 1589 yılında yerçekiminin bir nesnenin daima artan hızda hareket etmesine neden olduğunu söyledi. İlahi gücün değil, yerçekiminin evrenin hareketine neden olduğu fikri geleneklere ters bir durumdu.

RNESAN~1

Isaac Newton’un optik, matematik ve fizik alanlarındaki çalışmaları bilim devrime yön verdi. Işığın özellikleri üstüne yaptığı araştırmaları, Newton’u daha geliştirilmiş bir teleskopun icat edilmesini sağladı. Yerçekimi ile uğraşırken yüksek matematiğin temeli olan hesabı yani calculus buldu. Newton’un evreni kontrol eden mekanik kuvvetler analizi Kopernik’in, Tycho’nun, Kepler’in ve Galileo’nun buluşlarını doğruladı. Bu dönemde birçok araştırma sahasının açılmasının yanı sıra, bilimin çeşitli temelleri kuruldu. İlk yayıncılık kuralı geliştirildi yani hak sabihi keşfi yapan ilk insan değil, bunu ilk basan olacaktı.

r-nesans

Galileo’ya ise düşen cisimler ve ivme konusundaki çalışmasıya deneysel bilimin parametrelerini kurması yüzünden saygı gördü. Francis Bacon bilimsel metodun felsefi yapısını formülleştirdi. Yani bilimsel buluşlar önemli ölçüde özel gözleme dayandı.

1225 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım