Hoşgeldiniz  

Roketsan’a ait Mühimmat, Hava, Mühimmat Islah Merkezleri!!!

admin | 10 Mart 2016 | Genel, Savaş Sanatı

Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi: Namsa ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan çeşitli tip ve ebatlardaki faydalı ömrünü tamamlamış mühimmatın emniyetli ve çevreye zararsız olarak imha edilmesi amacıyla Mühimmat Ayırma ve Ayıklama tesisi projelendirmesi, inşaat, ekipman tasarımı ve imalatı ile birlikte tesis teslimatı gerçekleştirilmiştir.

122mm-cok-namlulu-roketatar

Projenin açıklaması; MAAT tesislerinde AB ve NATO standartlarına uygun olarak maksimum otomasyon ile yıllık ortalama 6000 ton kapasiteye sahip bu tesiste 52 farklı tip ve çapta klasik mühimmat, roket, füze ve mayınların çevreye zarar vermeden, insan ve malzeme güvenliği öncelikli olmak üzere ayırma ve ayıklama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemler otomasyon yazılımları ile sürekli kontrol edilmektedir.

Hava Yastığı Projesi: Amerika’da yerleşik ARC Automotive firması için hava yastığı sistemlerinde kullanılan “Booster Bag” üretimi Roketsan tarafından yapılmaktadır. Proje; Otomotiv endüstrisinde kullanılan hava yastığı sistemlerinde yastığın şişmesini sağlayan “Booster Bag” alt komplesi Roketsan tarafından 2006 yılından beri üretilmektedir.

imagesCA4F2IEJ

Mühimmat Islah, Geliştirme ve Yenileştirme Merkezi: Namsa ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan çeşitli tip ve ebatlardaki mühimmatın ömür belirleme, ömür uzatma ve ıslah faaliyetleri de dahil olmak üzere mühimmat ile ilgili teknik çalışmaların daha etkin, bilimsel ve verimli şekilde yapılması için tesis tasarımı, kurulması, devreye alınmasını kapsamaktadır.

Proje; MIGYEM tesislerinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan farklı tip ve çaptaki mühimmatın; durum ve ömür durum tespiti ile ömür uzatma faaliyetleri yürütülmekte, mühimmat ile ilgili olarak oluşan her türlü sorunlar üzerinde inceleme ve testler yapılmakta ve çözüm yöntemleri belirlenmektedir. MIGYEM tesisleri, modüler cihaz yapısı ve test kabiliyetleri ile ilerleyen dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girebilecek mühimmat tiplerinin incelenmesi için de uygundur.

Kaynak: www.roketsan.com.tr

821 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım