Hoşgeldiniz  

Radyo Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 12 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Radyo; konuşma ve müzik gibi bilgileri elektrik dalgaları kullanarak iletme yöntemidir.  1888 yılında Alman bilim insanı Heinrich Hertz  Radyo dalgalarını keşfetti. 1894 yılında Marconi Radyo dalgaları ile deneylere başladı. 1906 yılında Amerika ve Almanya’da ilk konuşma yayını yapıldı. 1921 yılında ilk düzenli radyo istasyonları çalışmaya başladı.

Radyo Marconi, 1894 yılında Radyo dalgaları ile deneyler yapmaya başlayan bir bilim insanıydı. 3 deney sonra 29 kilometre uzaktaki bir deniz taşıtına mesaj gönderdi. Daha sonra Atlantik Okyanusu’nun bir ucundan öbür ucuna Mors alfabesi ile kodlanmış bir mesaj gönderdi. Radyonun ilk büyük kullanım alanı telgraf sisteminin su veya deniz nedeniyle ulaşamadığı yerlere mesaj göndermek içindi. İlk radyo alıcıları, telgraf kayıt cihazlarına bağlıydı. İnsanların evlerinde dinleyebilecekleri programları yayınlayan radyo istasyonları 1920 yılında kuruldu.

Radyo sinyalleri bir radyo vericisine gönderilir. Radyo vericisi konuşma veya müziği radyo sinyallerine dönüştürür ve her yöne gönderir. Aynı anda sinyal gönderen çok sayıda Radyo vericisi ve Radyo istasyonu vardır. Radyo alıcısı bu sinyallerden birisini ayarlanabilir. Radyo alıcısı sinyalleri işler ve tekrar konuşmaya veya dönüştür.

Günümüzdeki radyolar dijital ve stereo müzik yayını yapabildiği için insanlar yüksek kaliteli ses dinleyebiliyorlar. Amerikalı mühendis Karl Jansky, 1931 yılında Radyo teleskopu icat etti. Radyo Teleskobu uzaydan gelen Radyo sinyallerini almak için çanak antene benzeyen çok büyük bir anten kullanır. Radyo dalgaları uzaktaki uzay sondalarından, yıldızlardan veya Gök Adalar’dan gelebilir.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

293 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım