Hoşgeldiniz  

Q Klavye Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 11 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Q (Qwerty) klavye bir daktilo veya bilgisayar klavyesindeki harflerin sıralanmasına verilen addır. Bu ad, klavyenin üst sırasındaki 6 harfin birleşiminden gelmektedir. Christopher Scholes ilk ticari daktiloyu 1872 yılında Amerika’da icat etti. Q klavye bu tasarımın önemli bir parçasıdır. Scholes, “typewriter”  yani daktilo sözcüğünün klavyedeki sadece ilk sırayı kullanarak yazabilmesini sağlamıştır. Bu durum müşterilerine bu yeni makineleri tanıtan satıcıların işini kolaylaştırıyordu.

Christopher Scholes, seri üretim yapılıp satılacak ilk daktiloyu icat etti. İlk daktilo mekanikti. Bir harf tuşuna basıldığında klavyedeki o harfi tutan kol fırlıyor ve kağıda o harfli damgalıyordu. Çok hızlı yazdığınızda tuş kolları birbirine takılıp sıkışıyor da. Q klavye bu sıkışmaya azaltmak ve daha hızlı yazmayı sağlamak için tasarlandı.

Q klavye; Scholes bu klavyeyi tasarlarken s ve h gibi birbirini ardına sıkça kullanılan harfleri ilişkin araştırma yaptı. Tuşların birbirine takılmaması için birlikte kullanılan harflerin birbirinden uzak kalmasını sağladı.

1932 yılında August Dvorak, daha fazla kullanıcı dostu olduğunu düşündüğü bir klavye tasarladı. Genellikle birlikte yazılan harfleri birbirine yakın olarak yerleştirdi. Fakat hiç kimse farklı bir klavyede yazmayı öğrenmek istemediği için başarılı olamadı. Q klavye kalıcı olacak gibi görünüyor. Daktilo düşüncesinin patenti daha 1714 yılında İngiliz mühendis Hery Mill tarafından alınmıştı. fakat ilk daktiloyu yapan kişi 1808 yılında İtalyan Pellegrino Turri oldu.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

243 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım