Hoşgeldiniz  

Psikoloji ve Kişisel Gelişim Okumayı Sevenler İçin: Outliers!!!

admin | 06 Mayıs 2017 | Editörün Köşesi, Eğitim, Genel, Kitaplar, Sağlık

Kitap konusu: Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…
Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Malcolm Gladwell ile tanışmam yani okuduğum ilk kitabı “Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?”. İnsanların yapmak istediklerini gerçekleştirememelerinde çevrenin ve zamanında büyük bir payı olduğunu kanıtlamaya çalışan bir kitap. Aslına bakarsanız bazı bölümlerine katılmakla birlikte

Malcolm Gladwell; sevdiğim bir yazar. İnsanların kendini, çevresini ve zamanını tanımasına yardımcı olan biri. Katıldığım olgular olduğu kadar katılmadığım durumları da var. İnsan başarısı için çevrenin ve zamanın çok önemli olduğunu söylüyor. Haklı ama bir yere kadar. Bazen çevremiz ve zamanımız ne kadar uyumsuz olursa olsun başarabiliriz hem de engellere rağmen.

Örnek göstermemi istermisiniz; Abraham Lincoln, Türk milletinin deyimiyle “elini attığı yeri kurutuyor” sözünü haklı çıkaracak şekilde başarızlıklara tanık olsa da en önemlisi piskolojik sorunları yaşayıp hatta zaman zaman depresyon hastalığından muzdarip olsa da yine de ABD başkanı olabildiğini görebiliriz. Diğer örneklerim; Churchill, Hitler, Gandi vs. Tarihte bunun birçok örneğine tanık olabiliriz. Hem hasta hem de olumsuz koşullarda yaşamış insanların bir şekilde istediklerini elde ettiklerini görebiliriz.

Dediğim gibi Malcolm Gladwell’i seviyorum, her düşüncesine katılmasam da bana farklı pencerelerden ve farklı yaşamlardan bakmayı öğretiyor. Hoşçakalın, kitapla kalın!!!

638 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım