Hoşgeldiniz  

Post-it nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Post-it yapışkan not kağıdı diye de adlandırılır. Yapışkan not kağıdı yapıştığı yüzeyden kolayca ayrılabildiği için birçok kez tekrar tekrar kullanılabilir. Yapışkan not kağıtları Amerikalı Dr Spencer Silver ve Art Fry tarafından 1968 ve 1974 yılları arasında Amerika’da icat edildi. 1968 yılında Dr Spencer Silver, 3M adlı şirket için güçlü bir yapıştırıcı yapmaya çalışıyordu. Fakat tesadüfen yarı yapışkan özellikli bir ürün geliştirdi. Bu yapıştırıcı söküldüğünde arkasında yapışkan parçaları bırakmadan yeniden kullanılabiliyordu.

Bunları olduğu sırada 3M şirketinde çalışan Art Fry, kilise korosunda şarkı söylüyor ve ilahi kitabındaki kitap ayracını kaymasını nasıl engelleyeceğini düşünüyordu. Yapışkan ayraç üretmek için doktor Silver’in kolay sökülebilen ve yeniden kullanılabilen yapıştırıcısını kullandı. 1 yıl sonra 3M şirketi post-it notes kağıtlarını üretmeye başladı.

Yapışkanın düzgünce yapışması için yapıştırdığınız yüzeyi tamamen kaplaması gerekir. Yapışkan not kağıtlarının tutkalı yüzeye tamamen yapışmadığı için çok kullanışlıdır. Bu tutkal mikroküre yapıştırıcı olarak adlandırılır. Yapışkandaki küçük toplar kendi aralarındaki boşluklarla birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle yapışkandaki her top çok yapışkan olmasına rağmen notlar yüzeylere çok güçlü yapışmıyor.

Kişisel bilgisayarlar için post-it notesun elektronik versiyonu bulunuyor. Her  nota yaklaşık 32000 karakter sığabiliyor. Günümüzde neredeyse her yüzeye yapışan süper Sticky  post-it notes kağıtları var. Bunlar standart post-it not kağıtlarında kullanılan yapışkandan daha güçlü yeni bir tür yapışkana sahip. 2002 yılında Amerikalı sanatçı Vanelyne Green, 50.000 adet pozitif kullanarak şunu adlı bir kedinin portresini yaptı. bu kedinin portresi 9 x 9 metre boyutundaydı. Avustralya’daki Kırtasiye şirketi Birchall’s of Launceston  1902 yılında ilk not defterine icat etti.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

287 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım