Hoşgeldiniz  

Polarlanmış (Kutuplanmış) Işık Düzlemi

admin | 15 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Berzelius 1807’de bileşimleri organik ve inorganik olmak üzere ikiye bölmüştü. Organik bileşimler (canlı ya da ölü) organizmalardan elde edilen
veya bu şekilde elde edilmiş bileşimlerle ilişkisi olanlardı. Bu türden organizmalarla hiçbir ilgisi olmayanlar ise inorganiktiler.

Artık Malus’un polarlanmış ışığı keşfi, Biot tarafından yapılan keşifle biraz önem kazanmıştı. Normalde polarlanmış ışık belirli bir düzlemde parlak bir şekilde ışıldıyordu; böylece iki parça İzlanda necefi paralel hizada konulduğunda, ışık soluklaşmadan ikisinden de geçiyordu.

Ancak polarlanmış ışık bir İzlanda necefinden diğerine giderken organik bir sıvıdan geçmesi sağlanırsa, ikinci İzlanda necefinin polarlanmış ışığın tekrar parlaması için döndürülmesi gerekiyordu. Bu da polarlanmış ışık düzleminin organik sıvıdan geçtiğinde kaydığı anlamına geliyordu.

Bazı sıvılarda düzlem saat yönünde ve diğerlerinde de saatin ters yönünde
kayıyordu. Biot bunun nedeninin organik maddenin moleküllerinin yapısında belirli bir asimetri bulunması olabileceğini ileri sürdü. Bu konuda haklıydı, fakat o günlerde bu asimetrinin ne olduğunu belirlemenin hiçbir yolu yoktu.

168 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım