Hoşgeldiniz  

Pil Nasıl  ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 11 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Pil 1800’lü yıllarda Volta tarafından icat edildi 1859 yılında arabalarda kullanılan kurşun-asitli akü geliştirildi. 1881 yılında günümüze el fenerleri ve radyolara enerji sağlayan pil türü icat edildi. 1889 yılında yeniden şarj edilebilir piller icat edildi. 1954 yılında Güneş pili icat edildi.

Elektrikli aletlere kolayca enerji sağlayan taşınabilir bir enerji deposudur. piller ihtiyaç duyulan görevlerine bağlı olarak çok farklı şekillerde ve ölçülerde üretilebilir.

İtalyan bilim insanı Alessandro Volta ilk çalışabilir pili 1800 yılında icat etti. Kurbağa bacaklarının kasılması Volta’ya pil icat etme fikri verdi.1790 yılında Volta’nın arkadaşı Luigi Galvani, yeni kesilmiş kurbağa bacağının iki farklı metal ile temas ettiğinde  kasıldığını fark etti. Volta, bu kasılmaya elektriğin neden olduğuna inanıyordu. Volta, farklı metallerin tuzlu suyla temasının elektrik ürettiğini keşfetti. Volta’nın ürettiği ilk pil tuzlu su ile ıslatılmış bu mukavvalarla birbirinden ayrılmış, üst üste metal disklerden oluşuyordu.

Pil nasıl çalışır; pil kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. El fenerinde bulunan türden sıradan bir pilin kalın ve siyah bir kimyasal macunla birbirinden ayrılmış 2 elektrotu vardır. Elektrotlarda biri pilin gövdesini oluşturan çinkodur. Pilin ortasında yer alan diğer elektrot ise karbon çubuktur. El fenerini açtığınızda macun ve çinko gövde arasındaki tepkime elektrik üretir. Üretilen bu elektrik 1 elektrottan ampule, oradan da diğer elektro da geçer.

Yeniden şarj edilebilen piller geliştirildi. Bu sayede çöpe atılan ve zararlı kimyasal içeriği ile çevreye zarar veren pillerin sayısı azaldı. bazı piller farklı kimyasal maddeler kullanır ve çinko karbon pillerden daha uzun ömürlüdür. Yakıt hücreleri kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmenin başka bir yoludur. William Grove yakıt hücrelerini 1839 yılında icat etti. yakıt hücreleri elektrik üretmek için oksijen ve hidrojen kullanır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

291 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım