Hoşgeldiniz  

Pi Sayısı Nedir? İlk Kim bulmuştur?

admin | 17 Nisan 2015 | Bilim, Genel, Teknoloji

 

Matematiğin en önemli sabit sayısı olan Pi sayısı 3,14 oluşmaktadır. Pi sayısı bir dairenin çevresinin o dairenin çapına oranıdır. Bir başka deyişle herhangi bir dairenin çevre uzunluğunu o dairenin çap uzunluğuna bölünürse Pi sayısı bulunur.

Pi sayısı; il olarak Babil medeniyeti tarafından bulunmuştur. Mısır ve Babilli bilim adamları ilk önce pi sayısını 3,12 veya 3,16 olarak kullanmışlardır. Ancak Giyasüddin Cemşid El Keşani 15 yy da pi sayısının virgülden sonraki ilk 15 basamağını hesaplayarak 200 yıl boyunca kullanılmasını sağlamıştır.

1761 yılında matematikçi Heinrich Lambert pi sayısının irrasyonel bir sayı olduğunu ve virgülden sonra sonsuza kadar devam ettiğini ispatlamış olmakla birlikte günümüzde pi sayısının 75 milyar hanesi hesaplanabilmektedir.

Pi sayısı en çok dairenin, çemberin ve bunlara benzer üç boyutlu geometrik şekillerin çevrelerini, alanlarını ya da hacimlerini hesaplamak için kullanılır. Ayrıca açısal hız hesaplamalarında ve frekansların dalga boylarının hesaplanmasında pi sayısı kullanılır.

Otomobil lastiklerin çap hesaplarında, inşaat kolonlarının çaplarının hesaplanmasında, elektrik biliminde, endüktif reaktans, kapasitif reaktans ve empadans hesaplamalarında yine pi sayısı kullanılır.

1256 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım