02 Mart 2017

Patrona Halil İsyanı!!!

Patrona Halil İsyanı!!!

Patrona Halil İsyanı 1730 yılında çıktı. Lale devrinde idareci sınıfın, kaygısız ve ince bir sanat zevkiyle yaşadığı, israfa yönelik eğlence hayatı, fakir ve sefalet içerisindeki halk kitlelerinin tepkisini çekti. Lüks içerisindeki devlet adamları, halkın sıkıntılarına kulak tıkamışlardı. Bu sırada devam eden Osmanlı-İran savaşlarında bir türlü başarı elde edilememişti. Bütün bunlar bir ihtilalin doğmasını çabuklaştırdı.

Patrona Halil adlı bir yeniçeri, etrafına topladığı yeniçeri ve işsiz güçsüz takımını Bayezid camii önünde ayaklandırdı. Gidişattan memnun olmayan bir kısım halkın ve esnafın da katılmasıyla kalabalıklaşan grup, saraya yürüdüler. Padişah, veziriazam ile bazı ileri gelenlerin idamını emretti ise de bunlar isyan yatıştırmaya yetmedi. Sonunda isyancılar, III. Ahmed’i tahttan indirerek I. Mahmud’u padişah yaptılar (1730).

İsyancılar, lale devrini sembolize eden bütün köşk, bahçe ve kasırları tahrip ettiler. Birçok sanat eseri yakılıp yıkıldı. Yeniçerilerin askeri bir sınıf olarak ehemmiyetini kaybettiği, buna mukabil disiplinsizlikleri ile emir komuta zincirinde meydana getirdikleri düzen bozucu karakterleri 1768- 1774 Rus savaşı sırasında daha belirgin hale geldi. Ruslar karşısında uğranılan bozgunlarda yeniçerilerin birinci derece sorumluluğu vardı. Subaylarına itaatsizliği kabadayılık haline getiren yeniçeriler harp meydanından kaçarak ordunun bozulmasına yol açtıkları gibi İstanbul’da çıkardıkları anarşi ile de devleti yıkıma götürüyorlardı. Mesela Rus savaşının bütün şiddetiyle devam ettiği yıllarda (1772) tersane efradıyla yeniçeriler arasında üç gün üç gece süren çarpışmalar meydana gelmişti.

Kaynak: Osmanlı Müesseleri Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.