Hoşgeldiniz  

Pastörizasyon Nedir ve Kim Tarafından  İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Sağlık, Tıp

Pastörizasyon süt ve meyve suyu gibi gıdaları korumaya yardımcı olan bir işlemdir. Fransız Nicholas Appert, pastörizasyon olarak bilinen işlemi keşfetti.  Nicholas Appert 1795 yılında sütün hafifçe ısıtılıp soğutulduğunda uzun süre taze kaldığını keşfetti fakat bunun nedenini bilmiyordu.  50 yıl sonra Fransız  Kimyager Luis Pasteur, bakteri olarak adlandırılan  mikroorganizmalarla ilgili birçok çeşit de bulundu. Pasteur, bakterilerin gıdaların bozulmasına neden olduğunu ve ısıtmanın birçok bakteriyi öldürdüğünü kanıtladı. Pasteur’u onurlandırmak için ışıl işlem yöntemine pastörizasyon adı verildi.

Louis Pasteur, fen bilimleri ve matematik eğitimi aldı; Fizik Profesörü oldu. Birçok bilim alanında araştırmalar yaptı fakat bunlardan en çok dönen anı mikroorganizmalar üzerine yaptığı araştırmalardır. Pasteur,Pastörizasyonun yanında, mikroorganizmaların bira ve şarap üretiminde ki rolünü de keşfetti. Ayrıca bazı bulaşıcı hastalıklar için aşılarda geliştirmişti.

Pastörizasyon, gıdaların bozulmasına neden olan bazı bakterileri ve enzimleri öldürerek çalışır. bakteriler her yanımızda, havada ve dokunduğumuz yüzeylerde vardır. bazı gıdalar, bozulmalarına neden olan ve enzim olarak adlandırılan maddeleri doğal olarak içerir.

Süt, 30 dakika 63 derece veya 15 saniye 73 derece sıcaklıkta tutularak pastörize edilir. Süt kaynarsa bütün bakteriler yok olur ama sütün tadı da değişir. Pastörize edilmiş sütün buzdolabında saklanması gerekir.

UHT (Çok yükse ısıda arındırma) yöntemiyle işlenmiş süt, buzdolabı dışında da saklanabilir. UHT pastörizasyon işleminde, sıcaklık bir iki saniyeliğine yaklaşık olarak 141 dereceye çıkar ve sütteki bütün bakterileri öldürür. UHT ile pastörize edilen sütün tadı, taze sütten farklıdır. Louis Pasteur, tavuk kolerası, şarbon ve kuduz hastalıklarının aşılarını da bulmuştur.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

283 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım