Hoşgeldiniz  

Parşömenlerin Tarihte İlk Kullanılması ve Günümüze Kadar Gelişi!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Genel, Teknoloji

MÖ 170 yıllarda papürüs insanların yazmakta olduğu metaryaldi. Fakat papirüsün tek kaynağı Mısır’dı ve papirüs kamışları talebi karşılacak şekilde çabuk yetişen bir bitki değildi. Bu nedenle MÖ 197’den MÖ 160 yıllarına kadar II. Eumenes’in yönetiminde bulunan Batı Anadolu’daki küçük Bergama Helenistik krallığı, İskenderiye’dekine rakip olabilecek bir kütüphane kurmak istediğinde gerekli papürüs temin edilemedi.

arbeit_am_gerberbaum

Bu nedenle II. Eumenes’in emriyle çalışan bilgilenler MÖ 170 yıllarda derileri işlemenin yeni bir yolunu buldular. Deri, yazma aracı olarak sık sık kullanılmıştır, fakat Bergamalılar deriyi germeyi, kazımayı ve temizlemeyi öğrendiler. Böylece her iki tarafına da yazılabilen ince, beyaz bir sayfa elde edildi.

images (2)

Parşömen papirüsten çok daha sağlamdı ve sonsuza kadar saklanabilirdi. Kazıyarak temizlenebilir ve tekrar kullanılabilirdi. Oysa papürüs için böyle bir durum söz konusu değildi. Parşömenin en kötü tarafı papürüsten çok daha pahalı olmasıydı ve uzun sayfalar elde edilememesi de bir sorundu. Bunun yerine ayrı ayrı sayfalar kitap halinde birbirine yapıştırmak suretiyle kitap haline getirildi, böylece modern kitapların formu oluştu.

829 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım