Hoşgeldiniz  

Para Nasıl Biriktirilir? Para Biriktirmenin Yolları Nelerdir?

admin | 18 Aralık 2014 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Para günlük hayatımızı kolaylaştıran ve yaşam standartımızı değiştiren bir madde. Ancak yapılan harcamalar, geçim sıkıntısına düşme kaygısı, kötü günler için kenarda para biriktirilmesine neden olmaktadır. Para sadece bunlar için birikterilen bir meta değil, ayrıca ileri ki zamanlarda yapacağımız bir yatırımda ya da alacağımız bir ev ya da araba da ihtiyacımız olan madde. Biz de bu nedenle nasıl para biriktireleceğine kısaca değinelim istedik.

Para Biriktirmenin Yolları;

1) Giderleri Takip Etmek: en ufak harcamınızı bile bir ay boyunca not edin. Ufak tefek harcamalarınızın size ne kadar pahalıya mal olduğunu göreceksiniz.

2) Gereksiz Harcamaları Kısın: size değer katmayan harcamalarınızı tespit edin, göreceksiniz o ufak tefek şeyler size çok daha pahalıya mal olur. Bu nedenle bu harcamaları çıkarın.

3) Aboneliklerinizi Kapatın: kullanılamayan telefon, internet vs ile düzenli gitmediğiniz spor salonu harcamalarını kapatın.

4) Kredi Kartı Taksit Özelliğini Kapatın: Biliyorum kulağa çok zor geliyor ama taksit henüz elde etmediğiniz bir geliri ipotek etmekten farksızdır. Eğer o ay içerisinde istediğiniz şeyi alamıyorsanız almayın ve biriktirin.

5) Harcama İsteğinizin Önüne Geçin: Vitrinde gördüğünüz bir elbiseyi ya da bir ayakkabıyı almayın. Kendinize hakim olun. İstediğiniz şeyi not edin ve zamanı gelince alın. Ya satarlarsa korkusunu yok edin. Sonuçta o vitrinin önünden geçmeseydiniz o elbiseden haberiniz olmayacaktı.

6) Pahalı Eğlencelerden Uzak Durun: Pahalı eğlenceleriniz yerine onlar kadar eğlenebileceğiniz yeni eğlenceler bulmaya çalışın. Lüks bir yemek yerine piknik yapmak, sinema yerine arkadaşlarla evde takılmak gibi.

7) Hayal Edin: Kendinize hakim olduğunuzu ve para biriktirdiğinizi hayal edin. Sonrada çok istediğiniz bir şeyi biriktirdiğiniz paralarla aldığınızı düşünün.

8) Alışveriş Merkezlerinden Uzak Durun: Alışveriş merkezleri, adı üstünde alışveriş merkezi sonuçta bir sürü dükkan ve bir sürü seçenek var. Bu girdaba kapılmak yerine alışveriş merkezlerinden uzak durun. Siz de farkındasınız ki hiçbir şeye ihtiyacınız yok, alacağınız şey çok gereksiz olabilir.

9) Hergün Belli Bir Miktar Kumbaranıza Para Bırakın: Hergün belli bir miktar parayı kumbaraya koymayı alışkanlı haline getirin. 30 gün boyunca bunu hiç sektirmeden yapın. Alışkanlık haline getirin, göreceksiniz zamanı gelince sizin en büyük kurtarıcınız olacak.

1602 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım