Hoşgeldiniz  

Papatya Çayının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

admin | 13 Mayıs 2014 | Genel, Güzellik ve Bakım, Sağlık

Papatya Çayının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Eski Mısır’da yapılan törenlerde, mumyalama işleminde ve hastalıkların tedavisinde kullanılan papatya Antik Yunan ve Roma döneminde tütsü ve hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı.

Günlük kullanımımızın bir parçası olan papatyanın çayı ya da suyunun vücudumuza olan yararları saymakla bitmez, ancak yanlış kullanım sonucu yan etkileri de mevcuttur.

Tıpta kullanılan ilaçlar dahil birçok alanda kullanılıyor olması papatyanın popülerliğini arttırmıştır. Sağlığa yararları saymakla bitmeyen papatyanın faydaları şöyledir; Uyku sorununu giderir, deri döküntüsünü azaltır, sindirimi arttır, romatizmal rahatsızlıkları giderir, stresi azaltır, alerjik belirtileri ve sabah bulantılarını azaltır. Kas gevşetir, kaygıyı azaltır, karaciğeri çalıştırır, diş eti hastalıklarını önler, ağız iltihabını giderir, bağırsak sorunlarını giderir, adet ağrılarını azaltır, iltihap önleyicidir, sırt, bel, baş ağrısını azaltır.

Cilt bakımında da kullanılan papatya akne ve sivilcelerin azalmasını sağlar. Kaynatılan papatya suyu, soğuduktan sonra yüz yıkama suyu olarak da kullanılabilir.

Saç için doğal renklendirici olan papatya suyu, özellikle sarı saçlarda parlatıcı etki yapar. Kınayla karıştırılıp kullanıldığında saçların açılmasını sağlar.

Papatyanın yararları kadar yan etkileri de vardır. Papatyaya karşı alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir, kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerin kullanması sakıncalı olabilir, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Papatya çayı uyku getirdiği için dikkat gerektiren aktivitelerden önce kullanılmaması gerekir. Sinir sistemine etkisi yüzünden aşırı derece de uzun süreli tüketimi tavsiye edilmez. Östrojen hormonuna benzer etkiler yaptığı için geçmişte hormon bozukluğu olan kadınların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi halinde çok düşük kan şekerine neden olabilir.

13020 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım