Hoşgeldiniz  

Panzehir Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel, Tıp

Panzehirler zehirli hayvanların zehriyle mücadele etmek için kullanılır. Bazı hayvanlar avlarını öldürmek veya tercih uğratmak için öldürücü zehir salgılar.  dünyadaki en zehirli deniz anası, 60 insanı öldürmeye yetecek zehri olan kutu denizanasıdır.

Amerikalı Henry Sewell ilk panzehiri 1800 seksenli yıllarda  üretti. Fransız Albert Calmette ise insanlar üzerinde başarıyla uygulanan ilk panzehiri 1890 yılında üretti.  Henry Sewell 1800 seksenli yıllarda güvercinlere düşük dozlarda Çıngıraklı Yılan zehri enjekte etti ve aşamalı olarak zehrini dozunu arttırmaya başladı. Güvercinler ölmedi çünkü kanlarındaki çıngıraklı yılan zehrine karşı direnç göstermelerini sağlayan bir şey üretmişlerdir. Buna Panzehir adı verildi.

Albert Calmette ise benzer deneyleri atlarla yaptı ve at kanından Panzehir elde etti. bulduğu Panzehir insanlar üzerinde ilk kez 1890’lı yılların ortalarında başarıyla uygulandı.

Panzehirin çalışma sistemi; tutkal gibi davranır. kanımızdaki zehirli yapışır ve etki göstermesi ne engeller. Vücudunuz lehinize savaşmadan yeterli panzehir üretimediğinde Panzehir enjeksiyonuna ihtiyaç duyarsınız.

Panzehir hangi zehirden üretilmiş size sadece o zehre karşı savaşır. Eğer ısır alırsanız sizi ısıran hayvanın nasıl göründüğünü hatırlamaya çalışın. Bu sayede size hangi panzehirin verileceğini seçme de doktora yardım etmiş olursunuz.

Calmette, ürettiği kobra  panzehrinin bütün yılan sokmalarında işe yarayacağını inanıyordu. Kobra zehrini zehirli yılanların çok olduğu ülkelere gönderdiği fakat yanıldığını anlaşılması kısa sürdü. Bilim insanları, farklı birçok hayvan türü zehirlerine karşı savaşacak tek bir panzehir bulmak için günümüzde de çalışmaya devam ediyor. Albert Calmette, Camille Guerin ile birlikte tüberküloz aşısını icat etti. Bu aşı BCG (Bacillus Calmette-Guerin)  aşısı olarak biliniyor.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

283 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım